Dlaczego nie chudnę na diecie? To pytanie zostało zadane “wujkowi” google aż 174 tys razy! No właśnie dlaczego? Nie wiem, bo nie znam Cię osobiście, twojego stylu życia, ani wyborów żywieniowych. Jednak może przyczyna tkwi w którymś z poniższych problemów?:)
1. Źle zbilansowana dieta
Jednym z powodów braku efektów odchudzania może być źle dobrana kaloryczność diety. Zarówno zbyt duża podaż, jak i zbyt mała może przyczynić się do braku spadku masy ciała, a nawet do jej wzrostu.
W przypadku tej pierwszej kwestii chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać. Jeżeli jesz więcej niż potrzebujesz tyjesz, jak mniej- chudniesz (przynajmniej powinnaś).
Zbyt małe spożycie kalorii także może prowadzić do wzrostu masy ciała. Jak to możliwe? Zbyt rygorystyczna dieta, która dostarcza mniej kalorii niż wynosi twoja podstawowa przemiana materii prowadzi do reakcji obronnej. Organizm zauważa ” Oho, nastały czasy głodu” i oszczędza zapasy tkanki tłuszczowej, gdyż nie wie ile ten okres potrwa! Jeżeli kiedykolwiek byłaś na restrykcyjnej diecie 1000 kcal to wiesz, ze chudnie się bardzo szybko, ale potem występuje tzw. efekt “jo-jo”. Wszystko dlatego, że jeśli już organizm “je” to gromadzi więcej energii z pożywienia na wypadek kolejnego okresu “głodu” I tak w kółko….
2. Zbyt długie odchudzanie
Przechodząc na dietę redukcyjną na początku pięknie chudniemy, a w pewnym momencie stoimy w miejscu. Dlaczego? Organizm przyzwyczaja się do tej nowej kaloryczności. Ponadto zapotrzebowanie kaloryczne zależy także od masy ciała, jeżeli masa ciała się zmniejsza to zapotrzebowanie również:)
3. Pamiętaj! Zdrowe przekąski też są kaloryczne!
Przeszłaś na zdrową dietę, nie jesz słodyczy, jesz dużo warzyw, owoców, kasz, orzechów i nie chudniesz? Może przyczyną jest któryś z powyższych punktów, a dokładniej zbyt duża podaż energii. Zdrowe przekąski są także bardzo kaloryczne.
Pudding chia ma aż 344 kcal
Łyżka masła orzechowego to 139 kcal
Garść orzechów, ale jaka garść?
4. Regularnie w weekend sięgasz po napoje alkoholowe
Czy wiesz, ze alkohol jest bardzo kaloryczny? 1 g alkoholu dostarcza aż 7 kcal. Dla przypomnienia 1 g tłuszczu to 9 kcal, 1 g białka i węglowodanów- 4 kcal. Dodatkowo alkohol najczęściej spożywa się z dużą ilością słodkich napoi lub soków.
Czy wiesz, ze wypicie:
- 3 piw w sobotnią imprezę dostarcza około 700 kcal!
- 3 drinki z colą i 25 g wódki to około 500 kcal!
Nie mówiąc już o słonych przekąskach czy tłustych posiłkach, które są spożywane w towarzystwie alkoholu.
Jeżeli jesteś na diecie odchudzającej i pozwalasz sobie w weekend na powyższe grzeszki to bardzo prawdopodobne, że masa ciała będzie stała w miejscu lub spadnie, ale w bardzo małej ilości.
5. Może cierpisz z powodu niedoczynności tarczycy?
Niedoczynność tarczycy to zaburzenie,w którym tarczyca “zwalnia ” tempo. Z racji tego, że tarczyca odpowiada za 30 % naszego metabolizmu– on również spada. Osoby chore bardzo często łatwo tyją i mają trudności ze spadkiem masy ciała.
6. Może masz insulinnoporość?
Zaburzenia gospodarki cukrowej także w istotny sposób przyczyniają się do wzrostu masy ciała. Wszystko za sprawą insuliny- hormonu trzustki, który jest odpowiedzialny za transport glukozy do komórek. W insulinooporności poziom insuliny we krwi jest stale na wysokim poziomie. Z racji tego, że insulina wzmaga syntezę tkanki tłuszczowej, przeciwdziałając jej rozpadowi. Dlatego osoby te nie mogą schudnąć:)