Awokado to owoc powszechnie dostępny w dużych hipermarketach, jak również małych osiedlowych warzywniakach. Początkowo trudno było mi się do niego przekonać, ze względu na ( według mnie ) mdły smak i zapach. Gdy zaczęłam poszerzać wiedzę na jego temat, wiedziałam, że muszę go polubić. I tak zaczęłam szukać inspiracji kulinarnych z awokadem w roli głównej. Efekt? Jest stale obecny w mojej kuchni! U Ciebie też powinien! Przez niektórych autorów zaliczany do produktów tzw. Superfoods. Dowiedz się dlaczego warto go jeść i wypróbuj jeden z moich pomysłów na awokado w postaci szybkiej pasty!
Awokado właściwości
Awokado to owoc pochodzący z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Jest niezwykle cennym owocem, przede wszystkim ze względu na bogactwo Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. To dzięki nim awokado wspiera odpowiedni profil lipidowy w organizmie, działając profilaktycznie wobec chorób układu krążenia. Ponadto tłuszcze są niezbędne do przyswojenia witamin w nich rozpuszczalnych jak zawarte w awokado- witamina E i A. Ponadto w skład awokado wchodzą foliany, niacyna i składniki mineralne m.in. potas, sód, magnez, fosfor. Jako owoc szczególnie bogaty w składniki odżywcze, w tym kwas foliowy rekomendowany jest dla przyszłych mam oraz tych karmiących piersią. Kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji są szczególnie narażone na niedobory składników odżywczych. Poza tym ich żywienie wpływa na zdrowie i nawyki żywieniowe ich dzieci w przyszłości. Dlatego też szczególnie muszą zadbać o bogactwo warzyw i owoców w ich diecie, głównie tych bogatych w składniki odżywcze.
Osiem badań klinicznych potwierdza pozytywny wpływ spożycia awokado wobec chorób układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały także, że awokado obniża stężenie tłuszczy nasyconych we krwi, ciśnienie tętnicze krwi, przeciwdziała nadwadze i otyłości, cukrzycy, ma działanie przeciwmiażdżycowe oraz przeciwzakrzepowe.
Pasta z awokado
Składniki:
- 1 awokado
- 2 łyżki/ 20 g pestek dyni
- 2 ząbki czosnku
- pół łyżeczki miodu
- łyżeczka soku z cytryny
- przyprawy: pieprz, sól, oregano, bazylia
Wykonanie: Wszystkie składniki zmiksować blenderem na gładki krem. Przechowywać w lodówce.
Propozycja podania: jako dodatek do pełnoziarnistej kanapki zamiast masła.
Porcja-:1 łyżeczka/ 15 g
Wartość odżywcza w 100 g :
Wartość kaloryczna: 215,8 kcal
Białko: 5,2 g
Węglowodany ogółem: 13,1 g
Tłuszcz: 17,7 g
w tym:
kwasy jednonienasycone 10,5
Wielonienasycone: 3,8
Błonnik: 3,5 g
Stosunek kwasów omega 6 do omega 3 – 4,4: 1,6
Bibliografia:
Cieślowska B., Cieślowska P., Superfoods czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej, Warszawa 2016
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23638933
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27213449
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28393409
Uwielbiam! Mega smaczna pasta 🙂
Ja też 🙂