Przechodząc na zdrową dietę najtrudniej odrzuca się słodycze, nieprawdaż? Nic dziwnego, skoro rodzimy się z preferencją właśnie do tego smaku. Nie martw się są zdrowsze alternatywy deserów. Jednym z nich jest pudding chia z mlekiem kokosowym. Na pewno słyszałeś już o nasionach chia, ponieważ w ostatnim czasie są coraz bardziej popularne i występują powszechnie w hipermarketach. Jeśli jeszcze nie próbowałeś warto po nie sięgnąć, w celu urozmaicenia diety i poznawania nowych smaków. Czym są nasiona chia i dlaczego warto je jeść?
Nasiona chia to inaczej nasiona szałwii hiszpańskiej. Choć w Polsce znane są od niedawna to musisz wiedzieć, że Aztecy i Majowie spożywają je od wieków. Stosowane nie tylko w celu zaspokojenia głodu, ale również w celach medycznych jako skuteczny środek w leczeniu schorzeń oczu, infekcji oraz chorób układu oddechowego. Rosną na terenie centralnej i południowej części Meksyku oraz Gwatemalii.
Nasiona chia wartości odżywcze
Nasiona chia zaliczane są do tzw. Superfoods, gdyż charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. W nasionach chia znajduje się:
- Tłuszcz ( 25-35%), składający się w większości z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Na szczególną uwagę zasługuje zawartość kwasu Alfa-linolowego, który należy do rodziny kwasów omega-3, stanowiący aż 60-70 % wszystkich kwasów tłuszczowych.
- Przeciwutleniacze i substancje aktywne, tj. tokoferole, kwas cynamonowy, rozmarynowy, kofeinowy chlorogenowy, kwercetynę, mirycetynę i kamferol
- Białko o wysokiej jakości odżywczej ( 15-26%)
- Błonnik pokarmowy w ilości 26,5 g, z przewagą frakcji rozpuszczalnej w wodzie
- Składniki mineralne jak potas, wapń, fosfor, miedź, cynk, żelazo i magnez
- Witaminy z grupy B
Nasiona chia właściwości odżywcze
Warto jeść nasiona Chia ponieważ:
-
- korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy
- obniżają stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi
- obniżają ciśnienie krwi
- działają profilaktycznie wobec chorób nowotworowych
- zmniejszają stres oksydacyjny, przyczyniający się do wielu chorób na tle zapalnym
- zmniejszają poziom glukozy we krwi,
- nie zawierają glutenu dlatego mogą być spożywane przez osoby cierpiące na celiakię i nietolerancję glutenu
- wspomagają układ odpornościowy
- poprawiają wydolność organizmu
- wpływają na regenerację wątroby
- ze względu na wysoką zawartość błonnika, spożycie nasion chia może wspierać procesy odchudzania. Jednak nie ma to jak na razie poparcia w badaniach naukowych. Pewne jest, że w przewodzie pokarmowym pęcznieją dając szybie uczucie sytości.
UWAGA! Nasiona chia otoczone są twardą, celulozową łupiną, której organizm nie jest w stanie strawić. Aby przyswoić z nich jakieś wartości odżywcze należy je zalać wodą w celu ich napęcznienia lub zmielić bezpośrednio przed spożyciem.
Nasiona Chia w kuchni
Nasiona chia świetnie pasuję jako dodatek do koktajli cz sałatek ( wersja zmielona). Dzięki swoich właściwościom żelującym doskonale nadają się do zagęszczania potraw oraz przygotowywania pysznych puddingów.
Pudding Chia z mlekiem kokosowym
Składniki:
- 40 g nasion chia
- puszka mleka kokosowego
- łyżka miodu
- ulubione owoce
Wykonanie: Nasiona chia dokładnie wymieszać z mlekiem kokosowym i miodem. Przelać do szklanek i odstawić na noc do lodówki. Udekorować ulubionymi owocami.
Porcja dla 2 osób
Wartość odżywcza w porcji (nie uwzględniając owoców):
Wartość energetyczna: 344,6 kcal
Białko:5,2 g
Tłuszcz: 27,2 g
Węglowodany: 28,5 g
Błonnik: 13,9 g
Bibliografia:
Cieślowska B., Cieślowska P., Superfoods, czyli żywność o wysokiej wartości odżywczej, Warszawa 2016
Wiśniewska K., Nasiona Chia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Współczesna Dietetyka, 14/2017
Uwielbiam taki pudding, na deser jest idealny i przede wszystkim zdrowy. 🙂
Zgadzam się 🙂