Choć nie jestem trenerem personalnym, a z wuefu zawsze byłam kiepska poczułam potrzebę napisania o znaczeniu codziennej aktywności fizycznej. Dlaczego? Ponieważ promuję zdrowy styl życia, który jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu,w tym dobrego samopoczucia i zgrabnej sylwetki. Według Lalonda największy wpływ ( 55%) na nasze zdrowie ma właśnie codzienny styl życia. W jego skład wchodzi nie tylko żywienie, ale także aktywność fizyczna!
Aktywność fizyczna i jej znaczenie dla zdrowia
Liczne badania wykazują korzystną zależność między codzienną aktywnością fizyczną a chorobami krążenia, nowotworami i innymi chorobami przewlekłymi. Wykazano, że osoby prowadzący siedzący tryb życia częściej umierają z powodu licznych schorzeń.
Codzienny ruch warunkuje:
- utrzymanie prawidłowej masy ciała,
- obniżenie poziomu tłuszczów nasyconych we krwi,
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2,
- prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz układu oddechowego,
- wzmocnienie wytrzymałości i pracy mięśni,
- poprawę funkcji trawiennych i jelitowych,
- zmniejszenie ryzyka złamań kości i osteoporozy,
- poprawę funkcji motorycznych i koordynacji ruchowej,
- obniżenie ryzyka zachorowania na depresję,
- lepszy sen,
- mniejszy stres,
- a nawet zmniejszenie ryzyka zachorowania na różne rodzaje nowotworów m.in. raka piersi, prostaty i okrężnicy!
Jak ćwiczyć?
Ćwiczyć powinien każdy, bez wyjątku! Nie trzeba od razu wydawać kupy pieniędzy na siłownię, można zacząć w domu. WAŻNE, aby dopasować ćwiczenia indywidualnie do siebie i nie wypuszczać się do razu na głęboką wodę.
Każdy trening powinien składać się z:
- rozgrzewki, która chroni przed powstaniem urazów podczas ćwiczeń.
- ćwiczeń oporowych, które polegają na wykonywaniu powtarzalnych ruchów przeciwko oporowi. Zwiększają siłę i wytrzymałość, a tym samym poprawiają ogólną sprawność organizmu.
- ćwiczeń wytrzymałościowych, które angażują duże grupy mięśni. Należy do nich m.in. szybki trucht, bieganie, pływanie, jazda na rolkach, na rowerze itp.
- ćwiczeń końcowych o mniejszym natężeniu, które zapobiegają nagłemu spadkowi ciśnienia tętniczego krwi.
- ćwiczeń rozciągających, poprawiających zakres ruchu w stawach. Są bardzo ważne, gdyż chronią przed ryzykiem kontuzji.
Nie ważne jaki rodzaj aktywności fizycznej wybierzesz. Ważne jest aby ruch przynosił Ci przyjemność i satysfakcję. Pamiętaj rób to co Ci służy. Nie ważne jak długi trening wykonasz, ważne aby był ” porządnie” wykonany, gdyż tak jak w innych sferach życia- liczy się jakość a nie ilość ! Nie możesz się zmotywować? Może zmotywuje Cię lepsze zdrowie, samopoczucie, lepszy sen czy wielka dawka endorfin, niosąca za sobą radość i zadowolenie?
Bibliografia:
Ferenc K., Zarzycka D., Ślusarska B., Aktywność fizyczna pacjentów po zawale mięśnia sercowego w czasie rehabilitacji uzdrowiskowej i jej wybrane
uwarunkowania społeczno-demograficzne, Medycyna Rodzinna, 4/2015, 157-164
Smarż K., Rehabilitacja kardiologiczna w różnych sytuacjach klinicznych-etapy, wskazania, przeciwskazania, bezpieczeństwo, Postępy Nauk Medycznych, 10/2008, 643-652