Chałwa to moja ulubiona przekąska. Choć bardzo kaloryczna, to też bardzo pożywna. Stanowi świetną alternatywę zdrowego, słodkiego dodatku do porannej kawy.
Prawdziwa chałwa to połączenie miodu i nasion sezamu, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą!
Sezam
Nasiona sezamu charakteryzują się dużą zawartością białka, tłuszczu, w tym kwasów tłuszczowych nienasyconych oraz błonnika. Są bogactwem witamin z grupy B ( w tym bardzo dużej ilości
kwasu foliowego), witaminy E “witaminy młodości”, C oraz składników mineralnych tj. magnez, sód, potas, cynk, żelazo, miedź.
Sezam bardzo dobrze oddziałuje na pracę układu nerwowego. Poprzez zawartość antyoksydantów ( witamina C i E), zwalcza wolne rodniki, przeciwdziałając m.in procesom starzenia się organizmu. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na wzrost lipoprotein HDL tzw. dobrego cholesterolu. Składniki mineralne jak cynk, żelazo, miedź oraz witaminy z gr B pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci. Dzięki dużej zawartości błonnika, związki toksyczne oraz nadmiar cholesterolu i tłuszczów nasyconych ulega wydaleniu z organizmu, a sama wartość energetyczna produktu ulega zmniejszeniu.
Miód
Miód pszczeli jest to produkt wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatów lub wydzieliny z żywych części roślin, który pszczoły zbierają, przetwarzają, łączą z własnymi substancjami i gromadzą w plastrach,w celu jego dojrzewania. Jego skład zależy od rodzaju i gatunku roślin, z których pszczoły pozyskały nektar lub spadź.
Warto stosować miód, gdyż oprócz cukrów prostych zawiera on szereg innych substancji bioaktywnych oraz odżywczych. Zawiera flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne. Jest bogaty w witaminy z grupy B, w tym B1, B2, B6, kwas foliowy, PP i kwas pantotenowy. Wśród pierwiastków wymienić należy potas, fosfor, magnez i wapń. W mniejszych ilościach występują również pierwiastki tj. żelazo, miedź, krzem, siarka, cynk.
Miód ma właściwości lecznicze. Pomaga w chorobach układu krążenia, kłopotach żołądkowych, alergiach. Poprawia wydolność mięśnia sercowego, wspomaga gospodarkę sodowo-potasową. Działa regenerująco, odtruwająco oraz wzmacnia odporność. Korzystnie wpływa również na cerę.
Nie polecam gotowych chałw, gdyż zawierają oprócz wartościowych nasion sezamu i miodu, również szereg innych zbędnych dodatków do żywności jak chociażby syrop glukozowo-fruktozowy. Zachęcam do robienia własnej, domowej chałwy, której wykonanie zajmuje nie wiele czasu.
Jak zrobić domową chałwę? To bardzo proste!
Składniki:
- 200 g sezamu
- 3 łyżki prawdziwego miodu
- dodatki: kakao, orzechy, wg preferencji
Wykonanie: Sezam uprażyć na złocisty kolor na patelni, po czym odstawić do wystygnięcia. W blenderze zmielić wszystkie składniki, formować batony lub kulki i wstawić na minimum godzinę do lodówki.
Wartość odżywcza w 100 g domowej chałwy:
Wartość energetyczna: 475 kcal
Tłuszcz 36 g
Węglowodany ogółem: 30 g
Białko 14 g
Błonnik 4 g
Warto wzbogacać chałwę o dodatkowe składniki np. orzechy, nasiona słoneczniki, kakao czy gorzka czekolada, dzięki czemu jej wartość odżywcza jeszcze wzrośnie!
ciekawe, muszę spróbować sam zrobić, ile czasu taka chałwa może leżeć?
Polecam, bo naprawdę w łatwy prosty sposób można zrobić pożywną, słodką przekąskę. Nie sprawdzałam jej jeszcze pod kątem trwałości, najdłużej przechowywałam ją około tydzień w lodówce. Myślę, że do 2 tygodni nic z nią się nie powinno dziać, oczywiście trzymając ją w lodówce. W gramaturze podanej przeze mnie nie wychodzi jej dużo, a jest tak pyszna że "migiem" znika z talerza:))