Zdrowe odżywianie to nie tylko zakup zdrowej żywności, ale również właściwe jej przyrządzenie. Niewłaściwa obróbka produktów spożywczych może spowodować utratę zawartych w niej cennych składników odżywczych. Jak tego uniknąć?
#1 Wybieraj lokalne produkty spożywcze
Importowane surowce roślinne jaki i zwierzęce, podczas transportu tracą większość witamin i minerałów, czego przyczyną jest wydłużona ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne jak np. światło, woda, powietrze czy działanie rodzimych enzymów. Wiosną i latem w małych miasteczkach, ale również dużych miastach, rolnicy na targowiskach oferują świeże warzywa i owoce z własnych, lokalnych upraw. Warto to wykorzystać i zamiast kupować tego typu produkty w supermarketach, wybrać się na okoliczne targi. Latem korzystajmy z krajowych owoców bogatych w witaminę C jak truskawki, maliny, jagody, borówki, które w porównaniu do owoców cytrusowych nie są niczym konserwowane w celu zachowania ich świeżości przez długi okres podróży.
#2 Wczesną wiosną i zimą kupuj przetwory mrożone
Mrożenie jest jednym z najbardziej efektywnych procesów utrwalania żywności. W toku mrożenia żywność zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Należy jednak pamiętać, aby od pierwotnego zmrożenia, nie poddawać żywności zmianom temperatur i nie przechowywać jej w temperaturze wyższej niż -18 C. Oczywiście jest to trudne zwłaszcza w sklepach, gdzie zamrażarki są otwierane przez klientów kilkanaście a nawet kilkadziesiąt razy na dzień. Warto w sezonie znaleźć czas i chęci, aby samemu mrozić świeże przetwory roślinne w domowym zaciszu, dzięki czemu otrzymany produkt jest pewny co do jego trwałości jak również jakości.
#3 Gotuj na parze a nie w wodzie
W trakcie gotowania w wodzie, cenne składniki odżywcze przechodzą z produktu do wody, dlatego lepiej jest gotować na parze, dzięki czemu produkt zachowa więcej składników odżywczych. Produkty spożywcze należy gotować jak najkrócej w celu zachowania jak największej ilości witamin i składników mineralnych.
#4 Jedz surowe warzywa i owoce
Każda jakakolwiek obróbka cieplna czy mechaniczna powoduje ubytek składników odżywczych. Dlatego najlepiej spożywać warzywa i owoce na surowo, oczywiście jeśli to możliwe.
#5 Nie obieraj
Najwięcej składników mineralnych i witamin znajduję się w skórce, dlatego obierając owoce i warzywa pozbawiamy ich tego co najcenniejsze.
#6 Przygotowując sałatkę, najpierw zrób sos.
Mając gotowy sos, możemy błyskawicznie, zaraz po rozdrobnieniu warzyw bądź owoców zalać je sosem, który ograniczy większe straty składników odżywczych, gdyż będzie dobrym ich rozpuszczalnikiem.
#7 Soki przyrządzaj przy użyciu blendera a nie sokowirówki.
Gdy przygotowujesz sok lub koktajl w sokowirówce, do odpadu przechodzi skórka, bogata witaminy, minerały i błonnik. Miksując owoce, warzywa wraz z wodą, mlekiem, czy jogurtem przy użyciu blendera, zachowujemy wszystkie składniki odżywcze!