zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Aktualna piramida zdrowego żywienia- musisz ją znać!

Aktualna piramida zdrowego żywienia- musisz ją znać!
Czy zdążyliście się już zapoznać z nową Piramidą Żywienia opracowaną i przedstawioną kilka dni temu przez Instytut Żywności i Żywienia? Jeśli nie, to już najwyższy czas to zrobić, gdyż stosowanie się do powyższej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. 
piramida zdrowego żywienia
Pewnie zastanawia was, jakie zmiany niesie za sobą nowa piramida i po co w ogóle zmiany… Otóż zmiany zostały wymuszone badaniami naukowymi, stanem naszego ogólnego zdrowia  (wciąż rosnąca ilość osób cierpiących na choroby cywilizacyjne jak otyłość, miażdżyca, cukrzyca itd.) oraz najnowsze zalecenia światowych organizacji do spraw żywienia.
 

Nowa piramida zdrowego żywienia- jakie zmiany?

 
U podnóży piramidy, jak miało to miejsce we wcześniejszej wersji znajduje się codzienna aktywność fizyczna. Dlaczego ? Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, a nawet najważniejsza w odniesieniu do naszego stanu zdrowia, gdyż to ona pomaga utrzymać organizm nie tylko w dobrej kondycji ale również działa prewencyjnie wobec wszelkich chorób cywilizacyjnych. W sytuacji wciąż szerzącej się nadwagi i otyłości oraz wszelkiego lenistwa i przesiadywania przed telewizorem, laptopem itp. ta rekomendacja musiała być na pierwszy miejscu !
 
Dużą zmianą jest awans owoców i warzyw! Skąd taka zmiana? Po pierwsze owoce i warzywa to źródło cennych witamin, minerałów, polifenoli i błonnika pokarmowego przy niewielkiej kaloryczności. Poza tym mają zasadowy charakter, a więc pomagają w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej! Ponadto badania wykazują, że w istotny sposób zmniejszają zachorowalność na choroby układu krążenia, cukrzycę itd. Jak mówi Prof. Jarosz powinny stanowić ponad połowę ilości tego co codziennie zjadamy oczywiście  w odpowiednich proporcjach- 3/4 warzywa, 1/4 owoce.
 
Obok owoców i warzyw zalecana jest woda, która jest tak naprawdę “number one”. Jest niezbędnym elementem, warunkującym prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych organizmu. Bez niej nie byłoby życia ! Należy spożywać jej minimum 1,5 l dziennie.
 

Co jeszcze nowego?

 
Nowością  jest pojawienie się przypraw. Piramida mówi “nie dosalaj “, “nie dosładzaj ” , ale przede wszystkim przypomina o używaniu ziół, które wykazują pozytywny wpływ na nasz organizm, poprzez obecność w ich składzie prozdrowotnych składników. 
 
Kolejnym newsem są orzechy, dlaczego na szczycie piramidy? Orzechy warto jeść i należy o nich pamiętać w komponowaniu zdrowej diety, ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, witamin i składników mineralnych, jednakże ich wadą jest wysoka kaloryczność, co poskutkowało umiejscowieniem tych produktów na samym szczycie.
 
Ważne, aby pamiętać, że zasady Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej przeznaczone są dla ludzi zdrowych. Choroba może wymuszać modyfikację proporcji poszczególnych produktów w diecie lub wpływać na całkowitą eliminację niektórych z nich.
 
Czas na najważniejsze pytanie za 100 punktów ! Ile to jest porcja????? 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *