Sytuacje zarażenia się pasożytami nie należą do rzadkości. Mimo to, wydaje mi się, że wciąż mówi się o nich zbyt mało. Czy zdajesz sobie sprawę, że codziennie stykasz się z miejscami i żywnością, która może być potencjalnie zainfekowana? Szczególnie dotyczy to dzieci, które bawią się ze zwierzętami, w zabrudzonej odchodami piaskownicy, na brudnej podłodze oraz wkładają wszystko do ust. Zarażenie pasożytem to poważna sprawa, która może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. W związku z tym, tak ważna jest wiedza, jak się uchronić przed pasożytami. Dowiedz się jak możesz się zarazić oraz ( najważniejsze !) jak możesz się uchronić przed zarażeniem. Zmniejsz ryzyko zakażenia pasożytami do zera!
Drogi zakażenia pasożytami
Pasożyty mogą wtargnąć do organizmu różnymi drogami m.in.:
- przez uszkodzony fragment skóry bądź niektóre z nich mają specjalne “przyrządy” do przebijania się przez nią jak komar czy kleszcz,
- przez nos wdychamy np. roztocza
- przez usta, jedząc zainfekowany pokarm ( mięso, warzywa, owoce) lub pijąc zanieczyszczoną wodę,
- drogą doodbytniczą
- przez spontanicznie stosunki płciowe z przypadkowymi osobami,
- przechodząc przez łożysko i zarażając płód
Przykłady pasożytów
Pasożytów jest wiele. Wyróżniamy bowiem pasożyty:
- przewodu pokarmowego– lamblia, owsik ludzki, glista ludzka, włosogłówka ludzka, tasiemce
- pasożyty tkankowe i narządowe– glista psia kocia, włosień kręty, tasiemiec bąblowcowy, toxoplazmoza gondii
- pasożyty zewnętrzne tzw. ektopasożyty- wszy, roztocza
- pasożyty tropikalne– zarodziec malarii, świdrowiec, riszta.
Pasożyty w organizmie
Pasożyty wywołują w organizmie szereg zmian. Zdecydowałam się opisać kilka rodzajów pasożytów i choroby z nimi związane.
Giardia Lamblia wywołująca lambliozę. Zarażenie najczęściej następuje przez wypicie zainfekowanej wody przez dzieci. Choroba przebiega z zaburzeniami wchłaniania tłuszczu i białek prowadząc do niedożywienia organizmu. Objawia się bólami brzucha, biegunką, wzdęciami, tłuszczowymi stolcami, wymiotami, utratą masy ciała, przewlekłą pokrzywką itp.
Owsik ludzki, którym człowiek zaraża się głównie przez brudne ręce. Owsica objawia się m.in. bólem głowy i zmęczeniem, bólem brzucha, nudnościami, wzdęciami, moczeniem nocnym, świądem okolicy odbytu, utratą apetytu, nerwowością oraz bezsennością. Prowadzi do zakażenia dróg moczowo-płciowych, zakażeń bakteryjnych skóry i śluzówki odbytu.
Glista ludzka wywołująca glistnicę. Można zarazić się z nią przez brudne ręce, zainfekowane owoce i warzywa, zanieczyszczoną wodę i ziemię. Zarażenie glistą ludzką może prowadzić do poważnych powikłań, tj. niedrożność dróg oddechowych, jelit i dróg żółciowych, zapalenie trzustki. Choroba przebiega z gorączką, alergią skórną, zaburzeniem snu. Ponadto może objawiać się w postaci duszności, kaszlu, obrzęku twarzy, utraty apetytu i zmniejszenia masy ciała, bólem brzucha, nudnościami, wymiotami oraz ostrym nieżytem nosa.
Włosogłówka ludzka wywołująca włosogłówczycę. Zarażenie jajami następuje przez brudne ręce, wodę, warzywa i owoce. Prowadzi do rozwoju niedokrwistości, zaburzeń w gospodarce elektrolitowej, ogólnym wyniszczeniem organizmu, bólem brzucha, przewlekłą biegunką, alergią oraz nerwicą.
Glista psia, kocia, którą można zarazić się poprzez kontakt z domowymi pupilami. Wywołuję chorobę- toksokarozę, która może mieć przebieg bezobjawowy. Może również wywoływać objawy, tj. ogólne osłabienie organizmu, wysypki skórne, bóle głowy, kaszel, krwioplucie, stany podgorączkowe, bóle brzucha. Pasożyt może również prowadzić do jednostronnego widzenia.
Włosień kręty wywołujący włośnicę. Człowiek zaraża się nim spożywając zainfekowane mięso świń lub dzika. Włośnica jest bardzo niebezpieczna, prowadzi do alergicznych zmian skórnych- pokrzywki, biegunki, szeregu zmian metabolicznych, gorączki, bólu mięśni kończyn, zapaleniu spojówek, a nawet zaburzeń mówienia, połykania i oddychania. Następstwem zarażenia tym pasożytem jest zapalenie opon mózgowych, płuc oraz uszkodzenie mięśnia sercowego.
Toxoplasma gondii wywołuje u człowieka chorobę odzwierzęcą- toxoplazmozę. Człowiek zaraża się nią od domowych pupili. Większość osób zarażonych nie ma o tym pojęcia, gdyż bardzo często toksoplazmoza przebiega bezobjawowo. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż pasożyt przechodzi przez łożysko infekując płód. Pasożyt może prowadzić do poważnych powikłań u noworodka i dziecka m.in. uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, a nawet przyczynić się do zgonu płodu! W innych przypadkach może wywoływać powiększenie węzłów chłonnych, ogólne złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, osłabienie ostrości wzroku, ogólny spadekodporności, a nawet w skrajnych przypadkach zapalenie opon mózgowych.
Ochrona przed pasożytami
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia pasożytami musisz bezwzględnie przestrzegać poniższych zaleceń:
- Utrzymuj należytą higienę osobistą
- Myj ręce po kontakcie ze zwierzętami,przed posiłkami i po wyjściu z toalety. Ucz tego nawyku swoje dzieci!
- Dokładne myj warzywa i owoce
- Pij wyłącznie wodę ze znanego źródła lub wodę wcześniej przegotowaną
- Kupuj i spożywaj mięso ze znanego źródła, mając pewność, że było poddane kontroli sanitarno- weterynaryjnej
- Spożywaj mięso po odpowiedniej obróbce termicznej- gotowane w temperaturze powyżej 57 C
- zamrażaj mięso w temperaturze – 10 C przez 5 dni
- Regularne odrobaczaj swoje zwierzęta domowe oraz swoja rodzinę
- zabezpiecz piaskownice przed zwierzętami, tak abyś miał pewność, że twoje dzieci bawią się w miejscu, gdzie nie ma odchodów zwierząt.
- Unikaj kąpieli w sztucznych kąpieliskach
Bibliografia:
Berbeka K., Dębska M., Toksoplazmoza w ciąży- dramatyczne konsekwencje dla płodu, ” Postępy Nauk Medycznych”, 7/2016, 452-455
Materiały akademickie