zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Masło


tłuszcz

Jeszcze kilka lat temu, mówiło się, iż masła trzeba unikać, gdyż zawiera kwasy tłuszczowe nasycone, których nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, co prowadzi do nadwagi, a następnie do wielu chorób układu krążenia. Z tego też względu odchodziło się od smarowania kanapek  masłem. Ale to nie masło jest powodem wciąż rosnącej otyłości wśród ludzi, a jest potrzebne naszemu organizmowi, gdyż jest bardzo dobrym źródłem przyswajalnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Co nazywamy masłem??

Masło to produkt otrzymany wyłącznie z mleka (śmietanki pasteryzowanej, słodkiej lub ukwaszonej). W produkcji masła można stosować: zakwas maślarski, barwnik naturalny (karoten- E160a lub annato- E160b), sól kuchenna.

Zarówno annato jak i karoten są barwnikami naturalnymi. Annato jest to pomarańczowo-czerwony barwnik, będący mieszaniną karotenoidów, pozyskiwany  z nasion arnoty właściwej, natomiast karoten jest to prowitamina A, występująca powszechnie w produktach roślinnych.


Wartość odżywcza masła extra w 100 g produktu:


Wartość energetyczna 735 kcal

Woda 16,0 g

Białko 0,7 g

tłuszcz 82,5 % w tym kw. tłuszczowe nasycone 54,72 g, kwasy 

tłuszczowe jednonienasycone 22,41%, kw. tłuszczowe 

wielonienasycone 1,16%

Cholesterol 248 mg

Węglowodany 0,7 g

Sód 9 mg

Wapń 16 mg

Fosfor 12 mg
Jod 2,9 µg
Witamina A 814 µg
Retinol 751 µg
Beta-karoten 380 µg
Witamina D 0,76 µg
Witamina E 2,52 mg
Witaminy z gr. B jak tiamina 0,007 mg, ryboflawina 0,025 mg, niacyna 0,02 mg

Wartość odżywcza masła ulega zmianie, w zależności od pór roku, w której było produkowane.

Dlaczego warto jeść masło?

Masło mimo swej dużej kaloryczności i wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu, jest źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym głównie witaminy A.

Witamina A warunkuje prawidłowe widzenie oraz wzrost organizmu. Zapobiega zakażeniom układu moczowego, pokarmowego rodnego, oddechowego, skóry, rogowacenia skóry. Wzmacnia układ odpornościowy oraz bierze udział w przemianach lipidów, hormonów, szczególnie tarczycy.

Masło nie powinny jeść osoby otyłe, cierpiące na choroby układu krążenia, gdyż zawiera on dużą ilość kwasów nasyconych. 
Jakie rodzaje masła możemy znaleźć w sklepach??

Na sklepowych półkach znajdziemy masło extra, delikatesowe, wyborowe i stołowe. Mają one taki sam wygląd starannie uformowanej kostki, o jednolitej barwie, konsystencji zwartej, smarownej, a smaku i zapachu czystym, typowym dla produktu. Różnice występują w zawartości wody- masło stołowe zawiera więcej wody od pozostałych oraz zawartości tłuszczu- masło stołowe zawiera mniej tłuszczu.

tłuszcz
tłuszczwitamina A

Fałszowanie masła

Masło powinno występować w codziennej diecie, ponieważ charakteryzuje się dobrą przyswajalnością składników odżywczych w nim zawartych. Jednakże bardzo często jest fałszowane, poprzez zastępowanie części tłuszczu mlecznego- tłuszczem roślinnym, który jest tańszym, stosowaniem nazwy nieodpowiedniej do wykazu składników lub dodatkiem soli, która nie została zdeklarowana na etykiecie. Dlatego też masło powinno być pod stałą kontrolą, aby sprawdzać jego autentyczność.

Należy bardzo uważnie sprawdzać skład produktu, gdyż kostka masła o nazwie ” masło extra”, wcale nie musi być zgodny z definicją i normą Polską. W wielu źródłach, można znaleźć prace badawcze, dotyczące zafałszowań masła. Do 2010 roku wiele produktów o nazwie “masło” nie spełniało wymogów i zawierało w swym składzie dodatek tłuszczów roślinnych. Jeszcze przed Świętami, biorąc do ręki kostkę masła extra, okazało się, iż w składzie występuje dodatek tłuszczów roślinnych, co nie powinno mieć miejsca. 

Jeszcze raz przypominam o dokładnym czytaniu etykiet, zakupy na szybko mogą być zgubne i tak np. moja mama ostatnio kupiła mi prawdziwe masło w sklepie:


Zobaczyła na szybko opakowanie, wytłuszczony i powiększony napis EXTRA oraz wylewające się masło z naczynia, a następnie pewnie zachęciła ją cena produktu. Co druga osoba robi tak samo, kupuje bez zastanowienia i nie zwracając uwagi na szczegóły, a ja chce wzbudzić i powiększyć świadomość takich konsumentów. Moja mama zamiast masła zakupiła miks tłuszczowy do smarowania 76% o składzie : tłuszcz roślinny utwardzony, śmietanka, olej słonecznikowy, tłuszcz serwatkowy, emulgatory: E 471, E 472c i E 322, regulator kwasowości: kwas mlekowy, barwnik: beta-karoten, aromaty. Nie dajmy się oszukać banalnymi chwytami reklamowymi!!!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *