zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Jak sen wpływa na masę ciała?

Jak sen wpływa na masę ciała?

Zjawisko snu nie jest dla nikogo niczym obcym. Wszyscy potrzebujemy odpowiedniej ilości odpoczynku każdego dnia. Niestety w szybkim tempie dzisiejszego świata, wielu z nas nie ma czasu na sen, co bardzo szkodzi zarówno naturze psychicznej jak i fizycznej organizmu. Odpowiednia ilość snu ma bowiem kluczowe znaczenie  dla zdrowia oraz szczupłej sylwetki! Kawa jej nie zastąpi!

Czym jest sen?

Sen jest czynnościowym stanem ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiającym się i przemijającym w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch. Warunkuje on codzienną dobrą kondycję zarówno psychiczną jak i fizyczną. To właśnie w trakcie snu organizm regeneruje się, aby mieć siłę na przeżycie kolejnego dnia, pełnego nowych wyzwań. Warto jeszcze raz podkreślić, że bardzo ważne jest aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość snu. Prawidłowo powinniśmy spać minimum 6 godzin.

 Co się dzieje w sytuacji niedoboru snu?

Organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Bezsenność trwająca dłuższy okres czasu powoduje spadek funkcji obronnych organizmu, czego konsekwencją jest wzrost ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych, w tym rozwój nadwagi i otyłości. Objawy niedoboru snu to m.in. drażliwość, nienormalna senność, ziewanie.

 Jak sen wpływa na masę ciała?

Niektóre z badań na Harvard Medical School potwierdziły zależność braku snu a przybieraniu na wadzę. Wraz z nadmiernym jedzeniem i brakiem aktywności fizycznej, dodatkowe braki snu powodują zwiększone ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości.  Ma to związek z poziomem hormonów regulujących apetyt- leptyny i greliny.  Grelina to hormon głodu, natomiast leptyna- hormon sytości. W przypadku niedoboru snu, zwiększa się wydzielanie greliny, która w dłuższym okresie czasu prowadzi do przyrostu masy ciała. Bezsenność zwiększa  również produkcje hormonu stresu- kortyzolu oraz  wydzielanie zwiększonych ilości insuliny po jedzeniu, zwiększając magazynowanie tłuszczóworaz ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. 

Istnieją również inne interesujące badania wykonane również na Harward Medical school, które wykazały , że spanie mniej niż 5 godzin dziennie, zwiększa ryzyko śmierci z różnych powodów o około 15%!

Pamiętajmy zatem o codziennym minimum 6 godzinnym śnie! Kawa nigdy nie zastąpi snu. Lepsza dla organizmu będzie 10 minutowa popołudniowa drzemka, niż kubek mocnej kawy. Dbaj zatem o siebie, dbając o właściwy, spokojny sen!

Bibliografia:

http://www.healthline.com/health/sleep-deprivation/effects-on-body 
http://www.wiedza24h.pl/pojecie/134/sen_definicja_i_fazy.html

 

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *