Myślisz, że odżywiasz się zdrowo bo kupujesz ciemny chleb z ziarnami. Niestety ten ciemny chleb nie musi być wcale ani pełnoziarnisty, ani zdrowy. Jak kto? Producenci żywności bardzo często barwią jasne, pszenne pieczywo barwnikami, tj. karmel, maltodekstryna, słód jęczmienny. Jak więc kupić zdrowy chleb?
Czytaj etykiety!
“Studiując” etykiety:
- nie bierz pod uwagę nazwy. Sklepy, szczególnie duże supermarkety zachęcają do kupna pieczywa tradycyjnego czy chleba fitness. Nazwa bardzo często wprowadza klienta w błąd i nie ma żadnego związku z jego składem. Okazuje się bowiem, że chleb “fitness” oprócz nasion i otrębów na wierzchu zawiera białą mąkę pszenną i szereg innych zbędnych dodatków, a chleb tradycyjny wypiekany jest z głęboko mrożonego ciasta.
- zwróć uwagę na skład pieczywa. Prawdziwy chleb na zakwasie powinien zawierać jedynie mąkę żytnią, sól i wodę, natomiast na drożdżach- mąkę razową, sól, drożdże i wodę. Jeżeli nie wiesz czy kupić chleb na zakwasie czy na drożdżach koniecznie zajrzyj tutaj. Zwracaj uwagę na typ mąki. Powinien być jak najwyższy min. 1400. Taka mąka wytworzona jest z całego ziarna, dzięki czemu stanowi źródło błonnika, witamin z grupy B i składników mineralnych.
Jeżeli pieczywo nie posiada etykiety, zapytaj sprzedawcę o jego skład. Sprzedawca bowiem ma Ci go pokazać !
Kupuj w lokalnych piekarniach!
Supermarkety zachęcają nas do kupna pysznego pieczywa prosto z pieca. Trudno się nie skusić jak aromat świeżego bochenka roznosi się po całym sklepie ! Musisz jednak wiedzieć, ze pieczywo serwowane przez supermarkety jest pieczywem z tzw. odroczonego wypieku. O co chodzi?
Metoda odroczonego wypieku polega na zamrożeniu surowego ciasta na bazie drożdży. Drożdże bowiem zachowują swoją aktywność w ujemnej temperaturze. Wyróżnia się dwa rodzaje odroczonego wypieku. A mianowicie:
- Metoda w której podzielone na kęsy i uformowane ciasto zamraża się przed jego rozrostem.
- Metoda odroczonego wypieku, w której mrozi się wyrośnięte i wstępnie podpieczone kęsy ciasta.
Odroczony wypiek ma wiele zalet. Dzięki niemu mamy dostęp do świeżego pieczywa nawet w dni wolne np. niedzielę. Mrożenie ciasta drożdżowego dobrze wpływa na jego jakość. Niestety dzięki tej metodzie lokalne piekarnie upadają, gdyż wszyscy zaopatrujemy się w pieczywo w supermarkecie.
Choć wydawałoby się, że w pieczywie z odroczonego wypieku nie ma nic złego. Oprócz tego, że nie znajdziemy tu pieczywa na zakwasie. Nic bardziej mylnego. Otóż w magazynie “Pediatria Polska” z 2017 roku opublikowano badanie, w którym wzięto pod lupę powszechnie dostępne chleby z odroczonego wypieku w supermarketach. Przeanalizowano łącznie 277 rodzajów pieczywa. Wykazano, że 84,8 % próbek została wypieczona z zastosowaniem 29 dodatków do żywności. W pieczywie znaleziono takie dodatki jak cukier, gluten, środki kontrolujące pH, emulgatory, skrobia, glukoza, olej rzepakowy oraz gotowe mieszanki piekarnicze. Można więc śmiało powiedzieć że pieczywo z odroczonego wypieku jest pieczywem wysokoprzetworzonym, którego lepiej unikać.
Jak rozpoznać prawdziwy, tradycyjny chleb?
Tradycyjnie wypieczony chleb nie spleśnieje. Będzie Ci służył przez dłuższy czas. Na pewno zdążysz go zużyć 🙂
Bibliografia:
Czerwińska D., Zawsze świeże i pachnące, “Przegląd Gastronomiczny” 2018; 1–2: 7–9.
Rudnicka A. i wsp., Pieczywo z odroczonego wypieku. Badanie dostępności i składu, ” Pediatria Polska” 2017, 92(2):156-163
Sobczyk M., Wpływ mrożenia międzyproduktów piekarskich na jakość gotowego wyrobu, ” Żywność Nauka Technologia Jakość” 2006, 2(47):314-324