zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Witamina B12-czym skutkuje jej niedobór?

Witamina B12-czym skutkuje jej niedobór?

 

Dziś temat dla wegan i ścisłych wegetarian. Witamina B12 to inaczej kobalamina, która pełni ważną rolę w organizmie człowieka. Istotna szczególnie dla układu nerwowego i krwionośnego!

 

Rola w organizmie

 

  • Niezbędna w tworzeniu krwinek czerwonych i  krwinek białych,
  • Bierze udział w syntezie materiału genetycznego (DNA),
  • Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przewodu pokarmowego,
  • Bierze udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów w organizmie.

 

Skutki niedoborów witaminy B12

 

  • Zahamowanie dojrzewania i rozmnażania się komórek, szczególnie krwinek czerwonych,
  • Niedokrwistość złośliwa
  • Zanik błony przewodu pokarmowego,
  • Zmiany zwyrodnieniowe w układzie nerwowym.

Zapotrzebowanie na witaminę B12 jest znikomo małe. Część jest magazynowana w wątrobie. Ponadto organizm ma zdolność do jej ponownego wchłonięcia z dwunastnicy podczas jej wydalania z żółcią.

Niedobory witaminy B12 wynikają nie tylko z jej braku w diecie, ale również z nieprawidłowego jej wchłaniania. Niedobory występują u wegan i wegetarian, alkoholików, osób po resekcji z żołądka oraz obciążonych genetycznie.

 

Gdzie znajdziemy witaminę B12 ?

 

B12 to witamina zwierzęca. Występuje tylko i wyłącznie w produktach mięsnych. Największe jej ilości znajdują się w wątrobie wołowej i cielęcej. Mniejsze ilości dostarczymy również z mięsem, rybami, jajami i produktami mlecznymi.

 

Witamina B12 syntezowana jest w organizmie. Prawda czy Mit?

 

Prawdą jest, że witamina B12 syntezowana jest w naszym organizmie przez florę bakteryjną zamieszkującą jelito grube. Jednakże mitem jest, iż tą witaminę wykorzystujemy. Po pierwsze witamina B12 wchłania się tylko i wyłącznie w kompleksie z glikoproteiną, wydzielaną przez błonę śluzową żołądka. Po drugie wchłania się w jelicie krętym, a więc w jednej z części jelita cienkiego.  Witamina B12 nie ma możliwości wrócić się z jelita grubego do jelita cienkiego!!! A więc nie mamy co na nią liczyć 🙁

 

Konieczna suplementacja?

 

Tak, ale tylko u osób żywiących się jedynie produktami roślinnymi.

 

Niedokrwistość złośliwa – nie tylko z braku żelaza!

 

Niedokrwistość złośliwa to jedna z odmian anemii, prowadząca do zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, objawiających się osłabieniem, bólami głowy, chudnięciem, bladością skóry, drażliwością, stanami depresyjnymi, a nawet zaburzeniami świadomości. Występuje bardzo często, szczególnie wśród kobiet. Kojarzona przede wszystkim z brakiem żelaza w diecie, co nie jest do końca prawdą. Anemia może wynikać również z braku innych substancji jak kwas foliowy i właśnie witamina B12!

Gdy tylko doświadczymy któregoś z powyższych objawów, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Który zleci stosowne badania, w celu identyfikacji choroby i przyczyny jej powstania. Nie róbmy nic na własną rękę, gdyż przyczyną nie musi być brak żelaza w diecie!

 

Bibliografia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niedokrwistość_Addisona-Biermera
Ciborowska H., Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo lekarskie PZWL, W-wa 2007



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *