zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Wskaźniki wagowo-wzrostowe

Wskaźniki wagowo-wzrostowe

 

Szacuje się że co drugi Polak jest otyły. Coraz częściej słyszy się również o zaburzeniach odżywiania jak anoreksja czy bulimia, występujących głównie u nastolatków.  Trzeba o siebie dbać i dobrze się odżywiać, ale przesada w jedną czy w drugą stronę nie jest dobra.

Przeglądanie się w lustrze to najszybsza i najprostsza metoda oceny naszej masy ciała. Jednakże nie zawsze skuteczna, gdyż większość kobiet widzi się grubszymi niż są w rzeczywistości. Dlatego warto ocenić naszą ” muskulaturę” za pomocą wskaźników wagowo-wzrostowych.

 

Wskaźniki wagowo-wzrostowe


Otyłości nie trudno zaobserwować. Jednak aby sprawdzić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa, warto skorzystać z kilku prostych wskaźników.


  1. BMI ( Body mass index)- wskaźnik masy ciała. Sanowi podstawę w analizie ciała. Wskaźnik ten nie sprawdza się w przypadku osób wysportowanych,  z dużą zawartością tkanki mięśniowej. Należy pamiętać, iż tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszcz. Dlatego też masa ciała w tym przypadku nie mówi nam nic o stopniu nadwagi.

 

BMI= masa ciała [kg]/wzrost x wzrost [m2]

 

Interpretacja wyników:

BMI<18,5 niedowaga

BMI 18,5-25 prawidłowa waga

BMI 25-30 nadwaga

BMI>30 otyłość

 

       2. WtHR( Waist to high ratio)- wskaźnik, bazujący na stosunku masy ciała do wzrostu. Jest dokładniejszy niż BMI, gdyż bierze pod uwagę obwód talii, rejonu ciała, w której magazynuje się najwięcej tkanki tłuszczowej.

 

WtHR= (obwód w talii[cm]/wzrost [cm]) * 100 %

 

Interpretacja wyników:

WtHR     Kobieta     Mężczyzna
Niedożywienie <35 <35
Niedowaga 35-42 35-43
Lekka niedowaga 42-46 43-46
Prawidłowa masa ciała 46-49 46-53
Nadwaga 49-54 53-58
Poważna nadwaga 54-56 58-63
Otyłość >58 >63

 

         3. WHR ( Waist/Hip ratio)- wskaźnik określający rozmieszczenie tłuszczu podskórnego w organizmie. Przydatny w celu określenia typu otyłości. Wyróżniamy bowiem otyłość androidalną, inaczej brzuszną, typu “jabłko” oraz ginoidalną, inaczej pośladkowo- udową, typu “gruszka”.

 

WHR= obwód talii [cm]/ obwód bioder [cm]

Interpretacja wyników:

    Typ “jabłko”     Typ “gruszka”
Mężczyzna >1 <1
Kobieta >0,8 <0,8


Osoby o typie otyłości “jabłko” muszą bardzo uważać, gdyż nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia tj. miażdżyca, choroba wieńcowa czy nadciśnienie tętnicze.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *