Codzienne wahania masy ciała są w zupełności normalne. Waga może wahać się w ciągu dnia nawet do 3 kg. To jakie wahania wagi zauważysz u siebie zależy od tego, co i ile jesz, co i ile pijesz, czy jesteś aktywny w ciągu dnia , w jakim dniu cyklu jesteś (kobiety). Poznaj 6 przyczyn dlaczego obserwujesz u siebie nagły wzrost wagi z dnia na dzień.
6 przyczyn nagłego wzrostu wagi z dnia na dzień
1# Jesz żywność wysokoprzetworzoną
Żywność wysokoprzetworzona- słone przekąski, słodycze, ciastka, pieczywo, dania typu fast food- jest bogata w sód i cukier. Zbyt duże spożycie sodu wpływa na zwiększone wchłanianie zwrotne wody, co będzie przejawiało się wzrostem liczby na wadze.
Dalej żywność wysokoprzetworzona jest uboga w błonnik pokarmowy. Bazowanie na tego typu żywności może rozwinąć problem z zaparciami. Zalegająca treść pokarmowa w jelitach będzie wpływać na wzrost wagi.
Dodatkowo zbyt częste sięganie po tego typu produkty może przyczynić się do wzrostu masy ciała długoterminowo. Są to bowiem produkty wysokokaloryczne, które mają niski indeks sytości (szybko staniesz się po nich znowu głodny). Łatwo można dostarczyć więcej kalorii niż organizm potrzebuje. W konsekwencji nie zużyte kalorie będą gromadzone w tkance tłuszczowej.
Niektóre badania wykazały, ze człowiek ma największą wagę w niedziele wieczorem. Dlaczego? Czy nie jest tak, że w weekend zamiast „stać przy garach” chcesz po prostu odpocząć, spędzić czas z rodziną i znajomymi? No właśnie. Zatem w weekend obserwuje się, że większość ludzi korzysta z żywności gotowej, je na mieście, a podczas spotkań towarzyskich pije napoje alkoholowe. Wszystko to wpływa na wzrost masy ciała.
Zróżnicowana dieta, bogata w składniki nieprzetworzone, o niskim indeksie glikemicznym ogranicza wahania wagi, jest bogatsza w błonnik pokarmowy, który usprawnia trawienie i daje większe uczucie sytości. Ponadto dostarcza większej ilości magnezu i sodu, które zmniejszają zwrotny wychwyt wody w organizmie.
2# Pijesz nie odpowiednią ilość wody
Picie zbyt małej ilości wody wpływa na to, że organizm zaczyna ją magazynować w większej ilości. Wzrost wody w organizmie potęguje również spożycie dużej ilości sodu.
Znowu zbyt duża ilość wody również będzie wpływać na krótkotrwały wzrost wagi. Woda choć nie dostarcza kalorii to wciąż ma określoną wagę. Jednak stosowanie zbilansowanej diety, bogatej w warzywa i owoce sprawia, że wahania wagi są mniejsze, a woda jest szybko wydalana z organizmu.
3# Ćwiczysz siłowo
Moi podopieczni, którzy stosują dietę odchudzającą i ćwiczą siłowo nie zauważają efektywnego spadku na wadze, często waga stoi w miejscu. Jednak zachodzi duża, pozytywna zmiana w wyglądzie sylwetki. Dlaczego?
Ćwiczenia siłowe oraz odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na wzrost tkanki mięśniowej, która waży więcej niż tłuszcz. Wszystko to wpływa na zmniejszenie obwodów ciała, przy braku zmniejszenia masy ciała.
Jeżeli nie odchudzasz się, a ćwiczysz siłowo możesz zauważyć nawet wzrost masy ciała, co wcale nie będzie przekładało się na gorszy wygląd sylwetki.
Niektóre moje podopieczne ważą się przed i po treningu, mając nadzieję, że po treningu będą ważyć mniej. Jednak trening z odpowiednim nawodnieniem nie powinien dawać takiego efektu, gdyż całość wody, którą wypocisz, dostarczysz wraz z płynami, wypijanymi w czasie treningu.
4# Przyjmujesz leki
Niektóre leki mogą wpływać na nadmierne magazynowanie wody, wzrost apetytu czy zmianę metabolizmu. Działanie takie wykazują m.in.:
- Betablokery
- Insulina
- Leki przeciwdepresyjne
5# Jesteś przed miesiączką
Cykl menstruacyjny wpływa na wahania gospodarki wodnej w organizmie kobiety. Bardzo często kobiety zauważają chwilowy wzrost wagi tuż przed menstruacją, co spowodowane jest zwiększonym nagromadzeniem wody w organizmie. Jednak waga powinna bardzo szybko wrócić do normalności.
6# Sięgasz po alkohol
Alkohol jest trucizną i trafiając do wnętrza organizmu musi być szybko zmetabolizowany. Dostarcza przy tym sporej ilości zbędnych kalorii (1 g alkoholu dostarcza 7 kcal) i pobudza apetyt, najczęściej na wysokokaloryczne przekąski. Poza tym spowalnia procesy trawienne oraz przyczynia się do większego zatrzymania wody w organizmie.
Zaobserwuj, jak zmienia się twoja masa ciała po imprezie zakrapianej alkoholem 🙂
Jak prawidłowo się ważyć na diecie odchudzającej?
Z praktyki gabinetowej wiem, że wahania wagi mogą demotywować, szczególnie osoby, które są na diecie odchudzającej. Dlatego zawsze zalecam, aby:
- Ważyć się zawsze na tej samej wadze;
- Upewnić się, że waga stoi na płaskiej i twardej powierzchni;
- Ważyć się nie częściej niż jeden raz w tygodniu;
- Ważyć się zawsze nago lub w miarę takim samym ubraniu;
- Ważyć się zawsze o tej samej porze- najodpowiedniejszą porą jest czas zaraz po przebudzeniu i skorzystaniu z toalety.
- oprócz pomiaru masy ciała, wykonywać także pomiary obwodu ciała (ramię, klatka piersiowa, talia, pas, biodra, udo, łydka)
Dlaczego warto sprawdzać także obwody ciała? Bardzo często, gdy do diety odchudzającej ćwiczysz, możesz zaobserwować niewielki efekt na wadze, ale dużą różnice w zmniejszeniu obwodów i zmiane sylwetki ciała na lepsze.
Dlaczego waga to nie wszystko?
Na wygląd ciała nie wpływa sama liczba na wadze, ale przede wszystkim zawartość poszczególnych komponentów ciała- tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Osoba z wyższą zawartością tkanki mięśniowej będzie miała większą masę ciała, a jej sylwetka będzie wyglądała lepiej. Metoda bioimpedancji elektrycznej (BIA) pozwala nie tylko na pomiar masy ciała, ale także na analizę komponentów ciała. W tym :
- zawartość tkanki tłuszczowej;
- poziom tłuszczu trzewnego;
- zawartość wody;
- zawartość mięśni szkieletowych;
- beztłuszczową masę ciała;
Sama analiza jest bardzo szybka i bezbolesna.
Bibliografia
https://www.nursingtimes.net/Journals/1/Files/2011/8/1/Fluid%20balanceCorr.pdf.pdf
https://www.nhlbi.nih.gov/health/educational/lose_wt/recommen.htm
https://www.consumerreports.org/scales/the-best-time-to-weigh-yourself/
https://foodpsychology.cornell.edu/discoveries/weight-rhythms
https://www.nhs.uk/Livewell/loseweight/Pages/medical-reasons-for-putting-on-weight.aspx
https://www.healthline.com/health/weight-fluctuation#takeaway