Rynek suplementów diety wciąż intensywnie się rozwija. Współcześnie mamy już suplementy praktycznie na wszystko- odchudzanie, bezsenność, syndrom niespokojnych nóg (który by the way nie istnieje) i wiele wiele innych. O suplementach pisałam już tutaj. Zanim zdecydujemy się sięgnąć po tego typu produkty warto poznać je od podszewki. Czy suplementy diety faktycznie działają? Jaki suplement diety wybrać? Czy każdy powinien je stosować?
Suplementy diety cała prawda!
Suplementy diety- definicja
Według Ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia z 2004 roku suplementy diety są żywnością. Z racji tego podlegają prawu żywnościowemu, tak samo jak pieczywo, wyroby zbożowe, cukiernicze itp. Mogą być sprzedawane w każdym sklepie spożywczym. Z definicji powinny być stosowane wyłącznie w celu uzupełnienia diety w dany składnik pokarmowy, tylko jeżeli w organizmie występują jego niedobory. Nie może być zamiennikiem zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety.
Suplementy diety a leki
Suplementy diety to nie leki. Pomiędzy nimi występuje wiele istotnych różnic.
Po pierwsze, suplementy diety podlegają prawu żywnościowemu nie farmaceutycznemu.
Po drugie, suplementy diety nie leczą. Mają jedynie uzupełnić codzienne żywienie w określony składnik pokarmowy.
Po trzecie, zasady ich wprowadzania do obrotu są zupełnie inne. Aby wprowadzić suplement diety na rynek należy zgłosić go do Głównego Inspektoriatu Sanitarnego ( GIS), przedstawiając jedynie wzór jego etykiety. Nie podlegają one żadnym badaniom klinicznym dotyczących składu, wpływu na organizm oraz ewentualnych skutków ubocznych. Badanie składu produktu leży tylko po stronie producenta. To on określa również dzienną zalecaną dawkę suplementu. Co to oznacza? Podam przykład. Na opakowaniu suplementu widnieje informacja, że zawiera on 500 mg wapnia. Może być to prawda, ale nie musi. Może bowiem zawierać znacznie mniejszą ilość wapnia lub w ogóle go nie zawierać. Zależy to jedynie od uczciwości producenta.
Deklarowany na opakowaniu skład suplementu zależy tylko i wyłącznie od uczciwości producenta.
Z racji braku badań i kontroli zewnętrznych rynku suplementów diety naturalne jest, że wprowadzanie ich na rynek jest o wiele tańsze niż wprowadzanie leków. Z racji tego często zdarza się, ze firmy farmaceutyczne wypuszczają dany preparat jako suplement diety, a nie lek.
Czy warto stosować suplementy diety?
Oczywiście! Niestety w dzisiejszych czasach suplementacja u większości osób jest konieczna. Przyczyną jest coraz bardziej uboga w składniki odżywcze żywność. Niestety współcześnie warzywa i owoce zawierają o wiele mniej witamin i składników mineralnych niż w przeszłości. Związane jest to z coraz bardziej zubożałymi glebami. Warto zwrócić uwagę chociażby na kwasy omega-3, zawarte głównie w tłuszczu ryb. Ryby hodowlane zawierają ich mniejsze ilości. Znowu w tkance tłuszczowej ryb oceanicznych kumuluje się znaczna ilość toksycznych metali ciężkich. Dlatego warto spożywać kwasy omega-3 w formie suplementu.
Kto powinien spożywać suplementy diety?
Obowiązkowo osoby będące na dietach eliminacyjnych jak wegetarianie, weganie oraz osoby o zwiększonym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze jak kobiety w ciąży, karmiące piersią czy sportowcy. Ponadto każda osoba powinna przyjmować witaminę D, o której pisałam tutaj.
Suplementować należy tylko składniki niedoborowe w organizmie. Przed suplementacją najlepiej wykonać badania. Na ich podstawie wiadomo jakie składniki pokarmowe muszą być dostarczane w formie suplementu.
Jakie suplementy warto stosować?
Jedynie suplementy znajdujące się w rejestrze GIS, który można znaleźć pod adresem: www.rejestrzp.gis.gov.pl. Warto wybierać produkty znanych producentów. Takie firmy nie chcąc zepsuć sobie renomy utrzymują swoje produkty na wysokim poziomie. Przed kupnem suplementu warto sprawdzić stronę producenta i posiadane przez niego certyfikaty jakościowe. Niektóre zakłady należą do projektu Klaster, w którym podlegają dobrowolnej kontroli, tym samym udowadniając wysoką jakość swoich produktów. Najlepiej jednak zaopatrywać się w suplementy firm farmaceutycznych. Firmy te często wypuszczają dany preparat jako suplement nie lek w celu zmniejszenia kosztów – nie ponoszą dodatkowych opłat związanych z badaniami klinicznymi itp. Firmy te produkując leki, tak samo produkują suplementy diety. Dlatego możemy mieć pewność, że w ich składzie faktycznie znajduje się deklarowana substancja oraz, że każda tabletka w opakowaniu zawiera taką samą jej ilość.
Bibliografia:
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2014 r. poz. 453 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety.
- Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2015 r. poz. 594 z późn. zm.)
- https://dietetycy.org.pl/suplement-diety-czy-lek/