zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Suplementy diety- definicja

Suplementy diety- definicja

Na rynku istnieje mnóstwo różnorodnych suplementów, których reklamy non-stop przewijają się pomiędzy ulubionymi programami w tv. Czasem odnoszę wrażenie, że za niedługo nie trzeba będzie nic jeść, a jedynie zażyć “wspaniałą” pigułkę z wszelkimi składnikami potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co tak naprawdę kryje się za produktem “suplement diety” i kiedy należy go stosować?

Suplementy diety definicja

“Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, wykazujące efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, wprowadzone do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, przeznaczone do spożywania w małych odmierzonych ilościach jednostkowych z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.” Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25.09.2006 r.
 

Suplementy diety- kiedy stosować?

 
Powinny być stosowane w przypadku, gdy z różnych względów, nie ma możliwości spożycia zalecanych ilości składników witaminowych, mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy bądź fizjologiczny wraz z codzienną dietą. Jednakże statystyki pokazują, iż ilość osób stosujących suplementy diety wciąż wzrasta. Bardzo często stosowane są w nadmiarze, w sposób nie uzasadniony.
 

Suplementy diety- podział

 
Suplementy diety można podzielić w dwojaki sposób, ze względu na skład oraz przeznaczenie.
 
Ze względu na skład suplementy dzieli się na:
– zawierające witaminy i składniki mineralne
– zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe
– zawierające składniki roślinne i różne ekstrakty roślinne
– zawierające błonnik pokarmowy
– zawierające prebiotyki i probiotyki
– zawierające aminokwasy
 
Ze względu na przeznaczenie suplementy dzieli się na:
-wspomagające odchudzanie
-wspomagające układ odpornościowy
-wpływające na narządy ruchu
-wpływające na opóźnienie procesów starzenia się
-wpływające na układ nerwowy, koncentrację oraz wzmacniające witalność
-wpływające na układ sercowo naczyniowy
-wspomagające układ pokarmowy
-wspomagające prawidłowy proces widzenia
-wpływające na stan skóry, włosów i paznokci
-dla sportowców
-stosowane w celu zmniejszenia ryzyka osteoporozy
 
 

Suplementy diety- ciekawostki


Wprowadzenie suplementu diety na rynek nie wymaga żadnego pozwolenia. Zgodnie z przepisami prawa całkowitą odpowiedzialność za zdrowotność, oznakowanie, prezentację i reklamę produktu ponosi producent lub przedsiębiorca wprowadzający suplement do obrotu. Jednakże osoba wprowadzająca suplement diety po raz pierwszy ma obowiązek poinformowania o tym fakcie Główny Inspektoriat Sanitarny, który może sprawdzić zgodność produktu z wymaganiami odnośnie składu, oznakowania oraz ewentualnych właściwości leczniczych. 

Suplementy diety w większości zawierają syntetyczne witaminy i składniki mineralne, gdyż otrzymanie ich jest bardzo tanie. 

Niestety wciąż nie istnieją regulacje prawne co do składników suplementów innych niż witaminy i składniki mineralne, dlatego też różnorodność tych produktów na rynku jest tak duża. Według raportu Komisji Europejskiej liczba substancji używanych do produkcji suplementów diety wynosi ok. 400!

 
Suplementy diety mogą być stosowane jako uzupełnienie diety, lub jako produkt zmniejszający ryzyko wystąpienia niektórych chorób, jednakże nie są lekami i nie mogą być wykorzystywane w leczeniu.
 
Prawidłowo zbilansowana dieta pokrywa zapotrzebowanie na energię oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dlatego też stosowanie suplementów w tym wypadku nie jest potrzebne. Należy pamiętać, iż nadmiar jak i niedobór energii oraz składników pokarmowych prowadzi do zaburzeń procesów metabolicznych zachodzących w organizmie, co może skutkować wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Na opakowaniu suplementów powinna widnieć informacja, iż produkt nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety. Etykieta nie może także sugerować, że taka dieta nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. 
 
Jeśli istnieją pewne niedobory np. witaminy D, to suplementować należy wyłącznie tą witaminę, po wcześniejszej  konsultacji z lekarzem, jednakże nie w postaci suplementów wielowitaminowych. 

Suplementację należy stosować w  ostateczności, na początku warto wzbogacić dietę w produkty spożywcze, będące bardzo dobrym źródłem składnika, którego niedobór występuje np. zamiast połykać kapsułki z tranem, lepiej wprowadzić częstsze spożycie ryb czy oleju lnianego itp.

Suplementy diety nie mają działania leczniczego i stanowczo nie mogą być stosowane w leczeniu konkretnych chorób! Suplementy diety powinny mieć wyłącznie działanie odżywcze bądź fizjologiczne.

Opakowanie oraz reklama suplementów diety nie może wprowadzać konsumenta w błąd oraz przypisywać im właściwości leczniczych lub uzdrawiających choroby czy odnosić się do takich właściwości.Suplement powinien być w formie umożliwiającej właściwe dawkowanie a więc w  kształcie tabletek, kapsułek, drażetek, ampułek z płynem, saszetek z proszkiem, w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych.

Suplementy diety mogą zawierać witaminy i składniki mineralne występujące naturalnie w żywności i spożywane wraz z nią lub inne mające efekt odżywczy lub fizjologiczny. Zawartość tych składników powinna być zgodna z deklaracją na opakowaniu, nie stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka oraz nie powinna przekraczać maksymalnej dziennej zalecanej porcji. Na opakowaniu powinna widnieć również informacja o ograniczeniach ilościowych dziennego spożycia oraz konsekwencje spożycia suplementu w nadmiarze.

Podsumowując….


Na początku warto się zastanowić, a najlepiej przebadać odnośnie ewentualnych niedoborów składników pokarmowych. Jeśli jest możliwość dostarczenia wszystkich niezbędnych składników wraz z dietą, lepiej zmienić żywienie, a nie “z marszu” udać się do sklepu po suplement. Pigułka nigdy nie zastąpi naturalnych witamin i składników mineralnych zawartych w bogactwach natury:)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *