zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Liść laurowy i jego zdrowotny wpływ na czlowieka

Liść laurowy i jego zdrowotny wpływ na czlowieka

 

Powszechnie liścia laurowego używa się do przyprawiania zup, kiszonek, marynat… Czy wiemy o nim coś więcej? Pewnie nie… Musze się przyznać, że nigdy nie zainteresowałam się tym ziołem. Do czasu przyjazdu cioci Tereski. Ciocia mieszka w Atenach już od kilkunastu dobrych lat, gdzie świadomość o zdrowotnych właściwościach liścia laurowego jest olbrzymia, co sprawia, iż jest on wykorzystywany nie tylko w formie suszonej.

 

Laurowa historia…

 

Liść laurowy ( wawrzyn, Laurus nobilis) pochodzi z rejonów Azji Mniejszej. Występuje w rejonie morza śródziemnomorskiego. Znany był już w starożytnym Rzymie i Grecji. Pewnie kojarzycie cesarzy oraz innych bohaterów, noszących wieniec wykonany właśnie z liścia laurowego. Od 776 roku p.n.e. wieńce laurowe były nagrodą dla zwycięzców igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji. Wierzono bowiem, ze liść laurowy zapewnia bezpieczeństwo.

Grecka nazwa rośliny to “dafni“. Nawiązuje ona do greckiej bogini- Daphne, która została zamieniona w drzewo laurowe przez Gaje. W ten sposób chciała uchronić Daphne przed Apollem, próbującym ją skrzywdzić. Apollo uznał drzewo za święte. Od tamtej pory stało się ono symbolem honoru.

 

Może trochę botaniki…

 

Jakby ktoś nie wiedział, liść laurowy charakteryzuje się owalnym, spiczastym, gładkim kształtem. Świeże liście są barwy ciemnozielonej, natomiast suszone przypominają barwą zieloną oliwkę. Jest to roślina zimozielona, z powodzeniem rosnąca w krajach śródziemnomorskich. Rośnie na dziko lub na plantacjach. Może osiągać nawet do 18 m wysokości. W maju pojawiają się niepozorne białe kwiaty. Owocuje wydając małe, czerwono-niebieskie jagody.

 

Liść laurowy a zdrowie!

 

Liść laurowy wykazuje pozytywne działanie na układ pokarmowy. Ma działanie moczopędne, przez co stymuluje usuwanie toksyn z organizmu. Łagodzi objawy zespołu drażliwego jelita oraz celiakii. Usprawnia procesy trawienne.

Olej z liścia laurowego lub okład z samych liści używany jest do nacierania klatki piersiowej w celu łagodzenia różnych chorób układu oddechowego. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy taki okład pozostawimy na klatce piersiowej przez całą noc. Można również wdychać opary, które rozluźniają zalegającą flegmę i eliminują niebezpieczne bakterie zalegające w drogach oddechowych.

Liść laurowy działa przeciwzapalnie, dzięki obecności w swoim składzie związku o nazwie partenolid. Jest to lakton uznawany za najbardziej bioaktywny składnik części naziemnych roślin. Wykorzystywany w zapobieganiu bólów migrenowych i rumatycznych, w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych i w gorączce. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.

Liść laurowy gwarantuje zdrowie naszego serduszka, dzięki zawartości kwasu kawowego oraz rutyny. Rutyna wzmacnia ściany naczyń włosowatych serca natomiast kwas kawowy eliminuje “zły” cholesterol .

Liść laurowy ma działanie przeciwnowotworowe! Stanowi bowiem bogactwo związków przeciwutleniających jak katechiny, linalol,  które usuwają wolne rodniki z organizmu.

Dzisiejszy świat jest przepełniony stresem. Z pomocą w walce ze stresem przychodzi znowu liść laurowy, który zmniejsza ilość hormonów stresu. Pomaga w procesach relaksacji.

Na koniec, liść laurowy jest cennym składnikiem w diecie diabetyków. Bierze udział w regulacji poziomu cukru we krwi. Dla osób cierpiących na cukrzycę, regularne spożywanie liścia laurowego pomaga w zmniejszeniu nieprzyjemnych epizodów cukrzycowych.

 

Liść laurowy dla urody ?



Liść laurowy sprzyja również naszej urodzie. Olej z jego liści sprzyja znacznemu polepszeniu stanu włosów. Przeciwdziała łupieżowi oraz stymuluje ich wzrost. Jak go używać? Są dwa sposoby:

  1. Olej należy wetrzeć w skórę głowy, następnie nałożyć czepek. Po 30-60 minutach  włosy dwukrotnie umyć szamponem.
  2. Świeże liście laurowe namoczyć w wodzie. Po umyciu włosów, wystarczy wetrzeć je w skórę głowy.


I co zdziwieni? Też byłam zdziwiona, kiedy zaczęłam szukać informacji odnoście liścia laurowego. Obecnie używam olejku laurowego na włosy. Już po kilkukrotnym stosowaniu, zauważyłam szybszy wzrost włosów, znaczną poprawę ich stanu oraz wzrost nowych włosków tzw. “baby hair”. Ziołolecznictwo znów jest na topie, co bardzo mnie cieszy. Warto wybierać naturale sposoby na utrzymanie organizmu w zdrowiu. Dlatego jeśli borykacie się z jakimkolwiek problemem z powyżej listy, koniecznie wypróbujcie niepozorny liść laurowy:)

 

Bibliografia:

  1. www.organicfacts.net
  2. M. Czyż, K. Koprowska, Molekularne mechanizmy działania partenolidu- stary lek z nową twarzą, Postępy Hig Med Dosw, 2010, tom 24, 100-114


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *