Sezon na grypę uważam za rozpoczęty! Okres jesienno- zimowy to raj dla wirusów, które tylko czyhają na kolejną ofiarę! Czy walka z grypą zawsze musi kończyć się w okolicznej przychodni lub aptece?
O grypie słów kilka….
Grypa jest chorobą układu oddechowego pochodzenia wirusowego. Przebiega ona nagle i bardzo szybko. Towarzyszy jej wysoka gorączka, ogólne osłabienie, bóle stawów, kości, głowy, nóg i pleców. Dodatkowo może wystąpić ból gardła, kaszel, zaczerwienienie skóry, katar czy łzawienie oczu. Niewyleczona grypa może prowadzić do poważnych bardzo groźnych powikłań, bowiem pozostałe wirusy, ukrywając się w organizmie, mogą przeobrazić się w jeszcze bardziej agresywne.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Aby ustrzec się przed atakiem wirusa grypy wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:
Zasada 1. Ubieraj się ciepło, nie przegrzewając ciała! Pamiętaj organizm traci najwięcej ciepła przez stopy i głowę. Czapka zatem jest obowiązkowa!!!!
Zasada 2. Ogranicz kontakty z osobami chorymi!
Zasada 3. Unikaj dużych zbiorowisk ludzi!
Zasada 4. Ruszaj się !
Zasada 5. Podczas ćwiczeń w plenerze, zakładaj strój warstwowy, który lepiej trzyma ciepło! Nie ćwicz zbyt intensywnie !
Zasada 6. W domowym zaciszu utrzymuj umiarkowaną temperaturę, często wietrząc pomieszczenia!
Zasada 7. Każdy dzień zaczynaj od śniadania w towarzystwie ciepłej herbaty z cytryną i miodem!
Zasada 8. Spożywaj dużo warzyw i owoców! Brak świeżych sezonowych produktów roślinnych zastępuj sokami owocowo- warzywnymi!
Zasada 9. Zadbaj o dużą ilość witaminy C w diecie!
Zasada 10. Po zmarznięciu lub przemoknięciu weź ciepłą kąpiel i wypij gorąca herbatę z cytryną i miodem!
Gdy grypa Cię dopadnie!
Z grypą nie ma żartów, dlatego gdy tylko Cię dopadnie nie lekceważ jej! Należy natychmiast położyć się do łóżka i odpocząć, dając szansę układowi immunologicznemu na przezwyciężenie rywala. Śpij jak najwięcej, gdyż w fazie zupełnego spokoju fizycznego i psychicznego, komórki obronne mogą skoncentrować się na walce z wirusem. Pamiętaj o wypijaniu dużych ilości płynów w postaci herbaty z cytryną i miodem oraz naparów ziołowych. Przejdź na dietę lekkostrawną, aby organizm nie musiał zużywać dużo energii na trawienie. Przyjmuj dodatkową ilość witaminy C oraz wapno, które zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Stosując leki na zbicie gorączki, pamiętaj aby nie obniżyć jej zbyt gwałtownie, bowiem ciała odpornościowe charakteryzują się najwyższą aktywnością przeciwwirusową w temperaturze 38° C.