zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Grypa- jak z nią walczyć?

Grypa- jak z nią walczyć?

Sezon na grypę uważam za rozpoczęty! Okres jesienno- zimowy to raj dla wirusów, które tylko czyhają na kolejną ofiarę! Czy walka z grypą zawsze musi kończyć się w okolicznej przychodni lub aptece?

 

O grypie słów kilka….

Grypa jest chorobą układu oddechowego pochodzenia wirusowego. Przebiega ona nagle i bardzo szybko. Towarzyszy jej wysoka gorączka, ogólne osłabienie, bóle stawów, kości, głowy, nóg i pleców. Dodatkowo może wystąpić ból gardła, kaszel, zaczerwienienie skóry, katar czy łzawienie oczu. Niewyleczona grypa może prowadzić do poważnych bardzo groźnych powikłań, bowiem pozostałe wirusy, ukrywając się w organizmie, mogą przeobrazić się w jeszcze bardziej agresywne.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Aby ustrzec się przed atakiem wirusa grypy wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

Zasada 1. Ubieraj się ciepło, nie przegrzewając ciała! Pamiętaj organizm traci najwięcej ciepła przez stopy i głowę. Czapka zatem jest obowiązkowa!!!!

Zasada 2. Ogranicz kontakty z osobami chorymi!

Zasada 3. Unikaj dużych zbiorowisk ludzi!

Zasada 4. Ruszaj się !

Zasada 5. Podczas ćwiczeń w plenerze, zakładaj strój warstwowy, który lepiej trzyma ciepło! Nie ćwicz zbyt intensywnie !

Zasada 6. W domowym zaciszu utrzymuj umiarkowaną temperaturę, często wietrząc pomieszczenia!

Zasada 7. Każdy dzień zaczynaj od śniadania w towarzystwie ciepłej herbaty z cytryną i miodem!

Zasada 8.  Spożywaj dużo warzyw i owoców! Brak świeżych sezonowych produktów roślinnych zastępuj sokami owocowo- warzywnymi!

Zasada 9. Zadbaj o dużą ilość witaminy C w diecie!

Zasada 10. Po zmarznięciu lub przemoknięciu weź ciepłą kąpiel i wypij gorąca herbatę z cytryną i miodem!

Gdy grypa Cię dopadnie!

Z grypą nie ma żartów, dlatego gdy tylko Cię dopadnie nie lekceważ jej! Należy natychmiast położyć się do łóżka i odpocząć, dając szansę układowi immunologicznemu na przezwyciężenie rywala. Śpij jak najwięcej, gdyż w fazie zupełnego spokoju fizycznego i psychicznego, komórki obronne mogą skoncentrować się na walce z wirusem. Pamiętaj o wypijaniu dużych ilości płynów w postaci herbaty z cytryną i miodem oraz naparów ziołowych. Przejdź na dietę lekkostrawną, aby organizm nie musiał zużywać dużo energii na trawienie. Przyjmuj dodatkową ilość witaminy C oraz wapno, które zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Stosując leki na zbicie gorączki, pamiętaj aby nie obniżyć jej zbyt gwałtownie, bowiem ciała odpornościowe charakteryzują się najwyższą aktywnością przeciwwirusową w temperaturze 38° C.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *