Na rynku istnieje mnóstwo różnorodnych suplementów, których reklamy non-stop przewijają się pomiędzy ulubionymi programami w tv. Czasem odnoszę wrażenie, że za niedługo nie trzeba będzie nic jeść, a jedynie zażyć “wspaniałą” pigułkę z wszelkimi składnikami potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co tak naprawdę kryje się za produktem “suplement diety” i kiedy należy go stosować?
Suplementy diety definicja
Suplementy diety- kiedy stosować?
Suplementy diety- podział
Suplementy diety- ciekawostki
Wprowadzenie suplementu diety na rynek nie wymaga żadnego pozwolenia. Zgodnie z przepisami prawa całkowitą odpowiedzialność za zdrowotność, oznakowanie, prezentację i reklamę produktu ponosi producent lub przedsiębiorca wprowadzający suplement do obrotu. Jednakże osoba wprowadzająca suplement diety po raz pierwszy ma obowiązek poinformowania o tym fakcie Główny Inspektoriat Sanitarny, który może sprawdzić zgodność produktu z wymaganiami odnośnie składu, oznakowania oraz ewentualnych właściwości leczniczych.
Suplementy diety w większości zawierają syntetyczne witaminy i składniki mineralne, gdyż otrzymanie ich jest bardzo tanie.
Niestety wciąż nie istnieją regulacje prawne co do składników suplementów innych niż witaminy i składniki mineralne, dlatego też różnorodność tych produktów na rynku jest tak duża. Według raportu Komisji Europejskiej liczba substancji używanych do produkcji suplementów diety wynosi ok. 400!
Na opakowaniu suplementów powinna widnieć informacja, iż produkt nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety. Etykieta nie może także sugerować, że taka dieta nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
Suplementy diety nie mają działania leczniczego i stanowczo nie mogą być stosowane w leczeniu konkretnych chorób! Suplementy diety powinny mieć wyłącznie działanie odżywcze bądź fizjologiczne.
Opakowanie oraz reklama suplementów diety nie może wprowadzać konsumenta w błąd oraz przypisywać im właściwości leczniczych lub uzdrawiających choroby czy odnosić się do takich właściwości.Suplement powinien być w formie umożliwiającej właściwe dawkowanie a więc w kształcie tabletek, kapsułek, drażetek, ampułek z płynem, saszetek z proszkiem, w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych.
Suplementy diety mogą zawierać witaminy i składniki mineralne występujące naturalnie w żywności i spożywane wraz z nią lub inne mające efekt odżywczy lub fizjologiczny. Zawartość tych składników powinna być zgodna z deklaracją na opakowaniu, nie stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka oraz nie powinna przekraczać maksymalnej dziennej zalecanej porcji. Na opakowaniu powinna widnieć również informacja o ograniczeniach ilościowych dziennego spożycia oraz konsekwencje spożycia suplementu w nadmiarze.
Podsumowując….
Na początku warto się zastanowić, a najlepiej przebadać odnośnie ewentualnych niedoborów składników pokarmowych. Jeśli jest możliwość dostarczenia wszystkich niezbędnych składników wraz z dietą, lepiej zmienić żywienie, a nie “z marszu” udać się do sklepu po suplement. Pigułka nigdy nie zastąpi naturalnych witamin i składników mineralnych zawartych w bogactwach natury:)