Schabowy na niedzielny obiad musi być ! Tak było jeszcze kilka lat temu. Teraz natomiast coraz częściej zamieniamy go na ” chudsze” mięso z kurczaka czy indyka. Dlaczego? Bo wciąż tkwi w nas przekonanie, iż jest tłusta, nie zdrowa, wysoko kaloryczna, przepełniona cholesterolem. Hmmm…. czy aby na pewno?
Nie jedz wieprzowiny!
Nagonka na mięso wieprzowe rozpoczęła się wraz z rozwojem dietetyki oraz początkiem mody na bycie fit. Odradzano spożywania wieprzowiny głównie dlatego że jest tłusta. Osądzano ją za liczne choroby układu krążenia jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze itp. Ponadto jako mięso czerwone została oskarżona o właściwości rakotwórcze!
Dzisiejsza wieprzowina
Zdziwicie się, ale w ostatnim czasie wartość odżywcza wieprzowiny uległa drastycznej zmianie, oczywiście na lepsze.Wszystko to dzięki intensywnej pracy hodowców, którzy poprzez właściwe żywienie świń, sprawili,że są one mniej tłuste, a wraz z tym charakteryzują się wysoką zawartością chudego mięsa!
Klasyfikacja SEUROP dzieli wieprzowinę na klasy odnośnie zawartości samego mięsa. Klasa S to najwyższa klasa, zawierająca powyżej 60% mięsa, natomiast P – najgorsza, zawierająca maksymalnie 40 % mięsa, jednak w dzisiejszych czasach spotykana jest już bardzo rzadko.
Jeśli chodzi o zawartość tłuszczu to różni się ona, w zależności od części tuszy z jakiej pochodzi mięso. Wieprzowina jest mięsem tłustym jeśli chodzi tylko i wyłącznie o boczek, gdyż zawiera on od 25 ( w klasie S) do 38% ( klasa U) tłuszczu. Jakieś 20 lat temu boczek zawierał nawet do 50 % tłuszczu, czyli poprawa jest spora. Dla porównania, w karkówce obecne jest około 15-17 % tłuszczu. Najchudsze części to natomiast łopatka ( 7-9 % tł.) , szynka ( ok. 3 % tł) czy polędwica ( 1-2 % tł). Pamiętajcie, mięso wieprzowe to nie tylko tłuszcze nasycone ale również cenne dla naszego organizmu niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Wieprzowina w porównaniu do mięsa wołowego charakteryzuję się korzystnym stosunkiem wielonienasyconych do nasyconych kwasów tłuszczowych, bowiem tłuszcz chudej wieprzowiny zawiera stosunkową małą ilość tłuszczów nasyconych. Ponadto zawiera odpowiednie proporcje kwasów OMEGA 3 do OMEGA 6, znacznie korzystniejszą niż chociażby w drobiu.
Wieprzowina to również cenne źródło składników pokarmowych jak pełnowartościowe białko, szereg mikro i makroelementów oraz witamin. Wszystkie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie podczas intensywnego wzrostu i rozwoju u dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży.
Bogactwo wysoko przyswajalnego żelaza oraz selenu. Żelazo z mięsa wchłania się w aż 20-50 %, natomiast z produktów roślinnych tylko w 1-8%. Dlatego wazne jest aby wieprzowina była obecna w diecie osób cierpiących na anemie.
Niska zawartość sodu w porównaniu z mięsem drobiowym czy wołowym, dzięki czemu może być spożywana przez osoby z nadciśnieniem tętniczym.
Źródło witamin z grupy B, szczególnie tiaminy (B1), warunkującej prawidłową przemianę węglowodanów oraz funkcjonowanie układu nerwowego.
Wieprzowina zawiera również szereg związków bioaktywnych jak kreatyna, L-karnityna, tauryna czy koenzym Q10.
Nie jedz wieprzowiny- MIT!
Nie sama wieprzowina jest zła, ale sposób w jaki ją przygotowujemy oraz częstotliwość jej spożywania. Mięso wieprzowe gości na naszych talerzach głównie w formie pospolitego kotletu. Opanierowany w bułkę tartą i jajko, smażony na głębokim oleju. Ponadto kiełbasę czy boczek grillujemy, najczęściej w nieodpowiedni sposób, który prowadzi do powstania rakotwórczych związków jak WWA czy akrylamid. Warto zmienić przyzwyczajenia i schab piec lub gotować na parze. Podczas grillowania przestrzegać kilku prostych zasad.
Wybierając wieprzowinę w sklepie, nie zwracamy uwagi na klasę mięsności wieprzowiny. Sami przypisujemy mięso wieprzowe do najgorszej klasy wśród mięs. Zupełnie nie potrzebnie.
Oprócz tego, często sięgamy po wyroby przetworzone, a więc mięso poddane wędzeniu, soleniu, suszeniu oraz otrzymanemu w wyniku zastosowania środków konserwujących. Szczególnie niebezpiecznym dodatkiem są azotyny, które reagując z produktami rozkładu aminokwasów, wpływają na powstanie związków rakotwórczych i mutagennych.
Ważna jest częstotliwość sięgania po mięso wieprzowe. Nie możemy się bowiem nim objadać jak świnki 🙂 Mięso wieprzowe należy spożywać w umiarze, 1-2 razy w tygodniu. Rekomendowana ilość wieprzowiny, jaką może spożyć dorosły człowiek w ciągu tygodnia to jedynie 300 g. Najlepiej aby było to mięso nie przetworzone. Lepszym pomysłem jest zakup schabu, następnie jego upieczenie i krojenie go na cienkie plastry na kanapkę niż kupowanie wysoko przetworzonych wędlin.
Podsumowując, 2szystko jest nam dane i potrzebne, ale w odpowiednich ilościach. Wieprzowina również!
Dzięki za fajny artykuł, w społeczeństwie wzrasta świadomość korzyści z przemyślanego odżywiania i jego wpływ na Nasze zdrowie i samopoczucie. Mięso to energia do życia i cenny składnik w naszej diecie. Pozdrawiam