Nikt z nas nie lubi nagłego, długotrwałego skurczu mięśni. Szczególnie jeśli powtarza się to często i jest bardzo bolesne. Jeśli jesteś w takiej sytuacji powinieneś zastanowić się nad przyczyną tej przypadłości. Dieta ma w tym przypadku duże znaczenie. Skurcz mięśni bowiem może świadczyć o odwodnieniu organizmu lub braku składników mineralnych jak magnez, potas i wapń!
Magnez
Skurcz mięśni szkieletowych, zależnych od naszej woli, następuje w skutek pobudzenia komórki mięśniowej przez nerw ruchomy. Magnez jest niezbędny w procesie pobudzenia komórki mięśniowej do skurczu. Aż 40 % spożytego magnezu znajduje się właśnie w mięśniach. Najlepszym źródłem magnezu są płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych oraz pestki dyni. Magnez z pożywienia wchłania się tylko w 30-40 %. Wchłanianie magnezu polepsza obecność pełnowartościowego białka, laktozy (cukier mleczny), witaminy B6 i D. Wapń, fityniany oraz szczawiany utrudniają jego przyswajalność. Dlatego też w diecie bogatej w wapń, zaleca się jego dodatkową suplementację.
Potas
Potas jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla organizmu. Bierze udział w regulowaniu gospodarki wodno- elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Największe jego ilości znajdują się w tkance mięśniowej. Ma decydującą role w przewodnictwie nerwowym oraz jest niezbędny do utrzymania prawidłowej kurczliwości mięśni. Utrzymuje potencjał spoczynkowy błony komórki mięśniowej podczas “rozkurczu”. Błona komórkowa ulega depolaryzacji, dzięki działaniu pompy sodowo-potasowej, która pozwala wniknąć do komórki jonom wapnia i zainicjować skurcz!
Niedobory potasu (hipokaliemia) występują rzadko. Mogą być skutkiem długotrwałej biegunki, dużej potliwości, wyniszczenia organizmu, głodówki oraz przedawkowania środków moczopędnych. Niskie stężenie potasu osłabia pobudliwość mięśniowo-nerwową i kurczliwość mięśnia. Ponadto powoduje uszkodzenie mięśnia sercowego, prowadzi do arytmii i nawet zatrzymania akcji serca. Dobrym źródłem potasu są warzywa i owoce, szczególnie pomidory, banany, seler, zielona pietruszka, śliwki i porzeczki. Mniejsze ilości potasu znajdują się w produktach zbożowych pełnoziarnistych, mięsie oraz mleku.
Wapń
Wapń to nie tylko podstawowy budulec kości, ale również ważny mediator biorący udział w skurczu mięśni. Tylko w obecności jonów wapnia, mięśnie pracują prawidłowo. Jony wapnia łącząc się z białkiem- troponiną, zapoczątkowują skurcz. Zapotrzebowanie na wapń u człowieka wynosi 1g/dobę. Największe ilości wapnia znajdują się w mleku i jego przetworach,konserwach rybnych zawierających kościec ( sardynki, szproty) oraz jajach. Mniejsze ilości wapnia zawierają produkty pochodzenia roślinnego jak produkty zbożowe pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, warzywa liściaste czy orzechy. Wapń z produktów pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalny, ze względu na obecność w tych produktach związków antyodżywczych tj. kwas szczawiowy czy fitynowy. Związki te wiążą wapń w nierozpuszczalne kompleksy i powodują jego wydalanie.