BLW krok po kroku

BLW krok po kroku

Metoda BLW zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego. W końcu niesie za sobą wiele zalet, jak chociażby nauka malucha samoregulacji apetytu i decyzyjności. Jak wdrożyć metodę BLW krok po kroku?

Metoda BLW- na czym polega?

Metoda BLW polega na proponowaniu dziecku różnorodnych produktów spożywczych. Podkreślam „proponowaniu” nie karmieniu „na siłę”. W metodzie BLW to od dziecka zależy co zje i czy w ogóle zje podany przez rodzica posiłek!

Na jeden posiłek warto proponować od 3 do 4 różnych produktów, najlepiej o odmiennym kolorze i konsystencji. Nie można podawać ich za dużo, gdyż może to przytłoczyć maleństwo i zniechęcić do jedzenia. Ważne aby były one o umiarkowanej temperaturze.

Kiedy dziecko jest gotowe do stosowania metody BLW?

Zgodnie z zaleceniami Rozszerzanie diety należy rozpocząć między 17 a 26 tygodniem życia. Dziecko jest gotowe do stosowania metody BLW jeżeli:

 • interesuje się jedzeniem rodziców;
 • siedzi stabilnie z podparciem;
 • chwyta i wkłada do buzi przedmioty.

Jak wdrożyć BLW krok po kroku?

Na samym początku podawaj dziecku łatwe do chwycenia, pokrojone w słupki, ugotowane na parze lub upieczone kawałki warzyw, owoców, czy ugotowaną na gęsto kaszkę. PAMIĘTAJ! Ten pierwszy krok ma służyć zabawie i nauce chwytania, żucia, ssania, lizania itp. Wciąż podstawowym i głównym składnikiem diety jest mleko mamy!

Między 6-8 miesiącem życia dziecko nabywa umiejętności żucia i gryzienia. Na tym etapie podawaj mu łatwe do chwycenia i pokrojone w długie paski warzywa, mięso, pieczywo, grube makarony.

Między 7-8 miesiącem życia dziecko zaczyna używać łyżki. Na tym etapie możesz zacząć podawać mu drobniejsze kawałki warzyw i owoców, ale również zupy, owsianki, jaglanki itp.

Około 9 miesiąca życia dziecko świetnie pracuje rączkami, dzięki czemu może podnosić małe przedmioty. Według Światowej Organizacji Zdrowia maluch w tym wieku jest na tyle sprawny aby jeść samodzielnie.

Z mojego doświadczenia polecam wdrożenie chociaż po części metody BLW. Dlaczego? To naprawdę uczy dziecko dobrej relacji z jedzeniem i samodzielności. Nie pamiętam kiedy karmiłam mojego Kubę, a ma dopiero 2 lata. Wiadomo, że wiąże się do z bałaganem i stosem brudnych ciuszków, ale na prawdę warto. W metodzie tej trzeba być także bardzo cierpliwym, dziecko nie zje posiłku w 5 minut:)

Jeżeli zastanawiasz się nad tą metodą rozszerzania diety twojego malucha, ale nie wiesz jak zacząć polecam Ci książkę „Metoda żywieniowa BLW- daj dziecku wybór” autorstwa Magdaleny Jarzynka- Jendrzejewska oraz Ewy Sypik-Pogorzelskiej. Znajdziesz tam proste zasady rozszerzania diety oraz mnóstwo przepisów, które możesz wykorzystać w żywieniu dziecka.

Co znajdziesz w książce „Metoda żywieniowa BLW- daj dziecku wybór”?

 • Kiedy i jak rozszerzać dietę dziecka;
 • Ogólne zasady i założenia BLW;
 • Jak przygotować dziecko na wprowadzenie metody BLW;
 • Jak powinno wyglądać BLW w praktyce;
 • Mity i obawy związane z BLW;
 • Zmodyfikowana wersja BLW, czyli BLISS
 • Zalety metody BLW;
 • Przepisy na pyszne i proste śniadania, obiady, kolacje, zupy i desery 🙂

Książkę możesz zamówić tutaj.


Related Posts

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Woda jest podstawowym składnikiem, który podtrzymuje organizm przy życiu. W skrócie bez niej nie mielibyśmy szans istnieć! Wynika z tego, że picie wody jest dożywotnim obowiązkiem człowieka w każdym wieku. Jednakże wody są różne. Nie wszystkie nadają się do spożycia przez dzieci. Ponadto są dzieci, […]

by niejadek zjadł obiadek…

by niejadek zjadł obiadek…

Wśród rosnącej ilości nadwagi i otyłości wśród dzieci, wciąż istnieje jeszcze odwrotny problem niejadków, a więc dzieci, które jedzą nie chętnie lub bardzo mało. Jak sobie z nimi radzić i co może stanowić przyczynę takiego zachowania u dzieci??   Dziecko rozwija się etapami, w około […]


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *