zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

BLW krok po kroku

BLW krok po kroku

Metoda BLW zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego. W końcu niesie za sobą wiele zalet, jak chociażby nauka malucha samoregulacji apetytu i decyzyjności. Jak wdrożyć metodę BLW krok po kroku?

Metoda BLW- na czym polega?

Metoda BLW polega na proponowaniu dziecku różnorodnych produktów spożywczych. Podkreślam “proponowaniu” nie karmieniu “na siłę”. W metodzie BLW to od dziecka zależy co zje i czy w ogóle zje podany przez rodzica posiłek!

Na jeden posiłek warto proponować od 3 do 4 różnych produktów, najlepiej o odmiennym kolorze i konsystencji. Nie można podawać ich za dużo, gdyż może to przytłoczyć maleństwo i zniechęcić do jedzenia. Ważne aby były one o umiarkowanej temperaturze.

Kiedy dziecko jest gotowe do stosowania metody BLW?

Zgodnie z zaleceniami Rozszerzanie diety należy rozpocząć między 17 a 26 tygodniem życia. Dziecko jest gotowe do stosowania metody BLW jeżeli:

 • interesuje się jedzeniem rodziców;
 • siedzi stabilnie z podparciem;
 • chwyta i wkłada do buzi przedmioty.

Jak wdrożyć BLW krok po kroku?

Na samym początku podawaj dziecku łatwe do chwycenia, pokrojone w słupki, ugotowane na parze lub upieczone kawałki warzyw, owoców, czy ugotowaną na gęsto kaszkę. PAMIĘTAJ! Ten pierwszy krok ma służyć zabawie i nauce chwytania, żucia, ssania, lizania itp. Wciąż podstawowym i głównym składnikiem diety jest mleko mamy!

Między 6-8 miesiącem życia dziecko nabywa umiejętności żucia i gryzienia. Na tym etapie podawaj mu łatwe do chwycenia i pokrojone w długie paski warzywa, mięso, pieczywo, grube makarony.

Między 7-8 miesiącem życia dziecko zaczyna używać łyżki. Na tym etapie możesz zacząć podawać mu drobniejsze kawałki warzyw i owoców, ale również zupy, owsianki, jaglanki itp.

Około 9 miesiąca życia dziecko świetnie pracuje rączkami, dzięki czemu może podnosić małe przedmioty. Według Światowej Organizacji Zdrowia maluch w tym wieku jest na tyle sprawny aby jeść samodzielnie.

Z mojego doświadczenia polecam wdrożenie chociaż po części metody BLW. Dlaczego? To naprawdę uczy dziecko dobrej relacji z jedzeniem i samodzielności. Nie pamiętam kiedy karmiłam mojego Kubę, a ma dopiero 2 lata. Wiadomo, że wiąże się do z bałaganem i stosem brudnych ciuszków, ale na prawdę warto. W metodzie tej trzeba być także bardzo cierpliwym, dziecko nie zje posiłku w 5 minut:)

Jeżeli zastanawiasz się nad tą metodą rozszerzania diety twojego malucha, ale nie wiesz jak zacząć polecam Ci książkę “Metoda żywieniowa BLW- daj dziecku wybór” autorstwa Magdaleny Jarzynka- Jendrzejewska oraz Ewy Sypik-Pogorzelskiej. Znajdziesz tam proste zasady rozszerzania diety oraz mnóstwo przepisów, które możesz wykorzystać w żywieniu dziecka.

Co znajdziesz w książce “Metoda żywieniowa BLW- daj dziecku wybór”?

 • Kiedy i jak rozszerzać dietę dziecka;
 • Ogólne zasady i założenia BLW;
 • Jak przygotować dziecko na wprowadzenie metody BLW;
 • Jak powinno wyglądać BLW w praktyce;
 • Mity i obawy związane z BLW;
 • Zmodyfikowana wersja BLW, czyli BLISS
 • Zalety metody BLW;
 • Przepisy na pyszne i proste śniadania, obiady, kolacje, zupy i desery 🙂

Książkę możesz zamówić tutaj.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *