Metoda BLW zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego. W końcu niesie za sobą wiele zalet, jak chociażby nauka malucha samoregulacji apetytu i decyzyjności. Jak wdrożyć metodę BLW krok po kroku?
Metoda BLW- na czym polega?
Metoda BLW polega na proponowaniu dziecku różnorodnych produktów spożywczych. Podkreślam “proponowaniu” nie karmieniu “na siłę”. W metodzie BLW to od dziecka zależy co zje i czy w ogóle zje podany przez rodzica posiłek!
Na jeden posiłek warto proponować od 3 do 4 różnych produktów, najlepiej o odmiennym kolorze i konsystencji. Nie można podawać ich za dużo, gdyż może to przytłoczyć maleństwo i zniechęcić do jedzenia. Ważne aby były one o umiarkowanej temperaturze.
Kiedy dziecko jest gotowe do stosowania metody BLW?
Zgodnie z zaleceniami Rozszerzanie diety należy rozpocząć między 17 a 26 tygodniem życia. Dziecko jest gotowe do stosowania metody BLW jeżeli:
- interesuje się jedzeniem rodziców;
- siedzi stabilnie z podparciem;
- chwyta i wkłada do buzi przedmioty.
Jak wdrożyć BLW krok po kroku?
Na samym początku podawaj dziecku łatwe do chwycenia, pokrojone w słupki, ugotowane na parze lub upieczone kawałki warzyw, owoców, czy ugotowaną na gęsto kaszkę. PAMIĘTAJ! Ten pierwszy krok ma służyć zabawie i nauce chwytania, żucia, ssania, lizania itp. Wciąż podstawowym i głównym składnikiem diety jest mleko mamy!
Między 6-8 miesiącem życia dziecko nabywa umiejętności żucia i gryzienia. Na tym etapie podawaj mu łatwe do chwycenia i pokrojone w długie paski warzywa, mięso, pieczywo, grube makarony.
Między 7-8 miesiącem życia dziecko zaczyna używać łyżki. Na tym etapie możesz zacząć podawać mu drobniejsze kawałki warzyw i owoców, ale również zupy, owsianki, jaglanki itp.
Około 9 miesiąca życia dziecko świetnie pracuje rączkami, dzięki czemu może podnosić małe przedmioty. Według Światowej Organizacji Zdrowia maluch w tym wieku jest na tyle sprawny aby jeść samodzielnie.
Z mojego doświadczenia polecam wdrożenie chociaż po części metody BLW. Dlaczego? To naprawdę uczy dziecko dobrej relacji z jedzeniem i samodzielności. Nie pamiętam kiedy karmiłam mojego Kubę, a ma dopiero 2 lata. Wiadomo, że wiąże się do z bałaganem i stosem brudnych ciuszków, ale na prawdę warto. W metodzie tej trzeba być także bardzo cierpliwym, dziecko nie zje posiłku w 5 minut:)
Jeżeli zastanawiasz się nad tą metodą rozszerzania diety twojego malucha, ale nie wiesz jak zacząć polecam Ci książkę “Metoda żywieniowa BLW- daj dziecku wybór” autorstwa Magdaleny Jarzynka- Jendrzejewska oraz Ewy Sypik-Pogorzelskiej. Znajdziesz tam proste zasady rozszerzania diety oraz mnóstwo przepisów, które możesz wykorzystać w żywieniu dziecka.
Co znajdziesz w książce “Metoda żywieniowa BLW- daj dziecku wybór”?
- Kiedy i jak rozszerzać dietę dziecka;
- Ogólne zasady i założenia BLW;
- Jak przygotować dziecko na wprowadzenie metody BLW;
- Jak powinno wyglądać BLW w praktyce;
- Mity i obawy związane z BLW;
- Zmodyfikowana wersja BLW, czyli BLISS
- Zalety metody BLW;
- Przepisy na pyszne i proste śniadania, obiady, kolacje, zupy i desery 🙂
Książkę możesz zamówić tutaj.