zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

0
Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

0 Comments

Czy odchudzałaś się już kolejny raz z rzędu i skończyło się jak zawsze-efektem jo-jo? Czas to zmienić. Dowiedz się jak podejść do odchudzania, aby nie skończyło się jak zawsze. Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

 

Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

Przede wszystkim pamiętaj, że każda dieta stosowana krótkoterminowo skończy się powrotem do początkowej wagi, jak nie wyższej!

Aby schudnąć bez efektu jo-jo należy podejść do odchudzania jako długotrwałego procesu, w czasie którego będziesz stopniowo zmieniać złe nawyki. Zatem jak to zrobić?

 

Wyznacz swój cel

Cel powinien być SMART, a więc szczegółowy, mierzalny, atrakcyjny, realny i terminowy. Więcej pisałam tutaj.

Celem nie powinno być “Chce schudnąć kilka kilogramów do lata“, ale konkretna liczba na wadze oraz termin jego wykonania.

Dobrze wyznaczony cel: “Chcę osiągnąć 55 kg do 30 czerwca”. Taki cel jest konkretny. Dodatkowo łatwo go “zmierzyć”. Masę ciała można w łatwy sposób sprawdzić za pomocą wagi łazienkowej. Dobrym celem są również konkretne liczby, które chcemy osiągnąć w obwodzie tali, bioder czy pasie.

Pamiętaj aby cel był realny do założenia. Pomyśl kiedy ostatnio ważyłaś 55 kg?

 

Przygotuj osobisty dzienniczek żywieniowy

Nadmierna masa ciała jest skutkiem twojego stylu życia, w tym głównie codziennej diety. Aby zmienić ją trwale musisz przeanalizować swój jadłospis. Dlatego też, starannie i przede wszystkim UCZCIWIE zapisuj to co jesz i pijesz jakościowo, jak i ilościowo każdego dnia. Prowadź dzienniczek żywieniowy przez minimum tydzień. Zobaczysz jak dużo Ci on pokaże 🙂

 

Zidentyfikuj wszystkie złe nawyki

Po wypełnieniu dzienniczka żywieniowego przeanalizuj go i wypisz wszystkie swoje nawyki, które doprowadziły Cię do teraźniejszej masy ciała. Wypisz nie tylko złe nawyki dotyczące odżywiania. Przemyśl również aspekty, tj. ruch, odpoczynek, sen itp.

 

Kolejno zmieniaj złe nawyki na lepsze

Po wypisaniu wszystkich złych nawyków, zastanów się i napisz jak je zmienisz.

Przykład:

Zły nawyk: Podjadam między posiłkami

Zmiana: Nie podjadać między posiłkami

Jak to zrobić: Będę jadła posiłki w regularnych odstępach czasu, nie będę kupować przekąsek do domu, w sytuacji nadmiernej ochoty na przekąskę napije się szklanki wody.

Zrób tak z każdym nawykiem. Do każdego z nich dopisz datę kiedy go osiągniesz. Zmieniaj je stopniowo, na każdy daj sobie min. tydzień.

 

Regularnie monitoruj postępy

Regularne monitorowanie postępów będzie Cię motywować do dalszego działania. Waż się lub mierz maksymalnie raz w tygodniu. Równie dobrze możesz mierzyć swoje postępy także raz na 1 lub 2 miesiące.

 

Skup się na procesie zmiany, a nie na końcowym celu

Nie skupiaj się na końcowym celu, a zakochaj się w procesie zmian. Chwal się za każdy wprowadzony nawyk. Nauka zdrowego odżywiania to długotrwały proces. Sama się go jeszcze uczę.

Tylko trwała zmiana nawyków doprowadzi Cię do upragnionej wagi, która pozostanie z Tobą na dłużej.

Pamiętaj! Odchudzanie to nie sprint a maraton 🙂

Jeżeli potrzebujesz pomocy w walce z nadprogramowymi kilogramami pisz śmiało !

AngieDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *