zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Zasada 6U+U czyli racjonalne żywienie według Profesora Bergera

Zasada 6U+U czyli racjonalne żywienie według Profesora Bergera

Zasada 6U+U została zaprojektowana przez profesora Stanisława Bergera, pracującego w SGGW w Warszawie. Ten przemądry człowiek przedstawił zasady racjonalnego żywienia w formie prostych, zrozumiałych dla wszystkich zasad. Każda z nich zaczyna się do litery U, stąd też nazwa tej zasady:)  Dzięki Profesorowi zdrowe odżywianie nie jest aż tak straszne jak się wydaje!

Zasada 6U+U, czyli..

Urozmaicenie

W zdrowej diecie bardzo ważne jest urozmaicenie codziennych posiłków. W każdym z nich należy łączyć produkty z różnych grup- produkty zbożowe, mleczne, mięso i jego przetwory, owoce, warzywa i słodycze (tak słodycze są jedną z 6 grup produktów spożywczych, jednak należy spożywać je z umiarem o czym mówi kolejna zasada ;p)

Umiarkowanie

Należy zachować umiarkowanie w jedzeniu i piciu. Umiar jest konieczny, aby utrzymać należytą masę ciała. Nie jedz więcej niż potrzebujesz. Od stołu zawsze odchodź z lekkim niedosytem!

Uregulowanie

Ureguluj swój jadłospis, poprzez codzienne spożywanie posiłków o tych samych porach, w równych odstępach czasu!

Uprawiane

Uprawiaj sport! W zdrowym stylu życia bardzo ważne miejsce zajmuje codzienna aktywność fizyczna. Poprawia ona nie tylko fizyczną, ale również psychiczną kondycję organizmu 🙂

Umiejętność

Przygotowuj swoje posiłki umiejętnie! Wybieraj produkty spożywcze w sklepie umiejętnie! Kupuj produkty jak najbardziej naturalne, świeże, o jak najkrótszej liście składników. Nie rozgotowuj potraw. Spożywaj jak najwięcej warzyw i owoców, najlepiej na surowo lub półsurowo, aby zachować jak najwięcej składników odżywczych:)

Unikanie

Unikaj produktów:

  • tłustych,
  • ciężkostrawnych,
  • smażonych,
  • wysoko przetworzonych,
  • słodkich i słonych!

Dzięki temu będziesz cieszyć się zdrowiem do późnej starości!

Uśmiech

Jak mówią, ostatni będą pierwszymi. To choć ostatnia, jedna z najważniejszych zasad! Uśmiech to zdrowie. Uśmiechaj się więc jak najwięcej! Pokochaj siebie, swoje ciało! Z uśmiechem na twarzy rozpoczynaj każdy dzień ! Uśmiechaj się do ludzi, a zobaczysz, że oni go odwzajemnią ( a jeśli nie odwzajemnią to się z nimi nie zadawaj- otaczaj się pozytywnymi ludźmi! :))Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *