W walce z wciąż rosnącą nadwagą i otyłością, obserwowaną już u sporej ilości dzieci i młodzieży, Rada Ministrów wyraziła pozytywne stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku. Na czym będzie ona polegać??
Zmiany polegać będą na wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń odnośnie sprzedaży, podawania, reklamy i prezentacji produktów spożywczych w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Głównym celem jest wzmocnienie ochrony zdrowia dzieci w wieku szkolnym, poprzez ograniczeniu dostępu na terenie placówek oświaty do “nie zdrowych” produktów tj. słodycze, słone przekąski, dania typu fast-food oraz słodkie napoje.
W ustawie zachęca się do edukacji żywieniowej rodziców, gdyż to oni mają największy wpływ na nawyki żywieniowe swoich dzieci oraz promowanie zdrowego tryby życia za pomocą środków masowego przekazu. Poza tym nowelizacja ustawy miałaby zakazywać sprzedaży oraz podawania:
- słodyczy oraz wyrobów cukierniczych i ciastkarskich o zawartości cukru przekraczającej 10g cukrów dodanych na 100g produktu;
- środków spożywczych szybkiego przygotowania typu „fast food” i typu „instant” serwowanych na poczekaniu, o zawartości sodu przekraczającej 300mg w 100g produktu;
- przekąsek z dodatkiem soli o zawartości sodu przekraczającej 300mg w 100g produktu;
- produktów mlecznych o zawartości cukrów dodanych powyżej 15g w 100g/ml produktu;
- produktów zbożowych o zawartości cukrów dodanych powyżej 25g w 100g produktu;
- dżemów, marmolad, syropów wysokosłodzonych o zawartości cukrów dodanych powyżej 50g na 100g produktu;
- napojów gazowanych i niegazowanych z dodatkiem cukrów i syntetycznych barwników;
- napojów energetyzujących i izotonicznych.
W przypadku stwierdzenia naruszenia zasad ustawy, grozi kara pieniężna w wysokości do trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający.
Ustawa ma wejść w życie 1 września 2015 roku.
Co o tym myślicie? Osobiście uważam, że to wielki krok do przodu i na pewno pomoże to zmniejszyć ogrom rosnącej nadwagi i otyłości wśród dzieci. Jednakże najważniejsza jest tu ingerencja i zaangażowanie rodziców, bo to oni są odpowiedzialni za kształtowanie nawyków żywieniowych własnych dzieci. Dlatego też jeśli masz dziecko, dbaj o to żeby nie tylko “jadło” ale przede wszystkim się “odżywiało”!