zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Pyłek pszczeli – superfoods !

Pyłek pszczeli – superfoods !


O superfoods trąbią już wszędzie. I dobrze w końcu to zdrowa żywność, po którą sięgać należy. Najczęściej kojarzona z produktami typu nasiona chia, owoce goji czy spirulina. Dziś jednak o super żywności w bardziej Polskiej wersji, czyli pyłku pszczelim.

Czy wiesz, że pyłek pszczeli uważany jest za jeden z najbardziej kompletnych, pod względem wartości odżywczej, produktów spotykanych w naturze!? Zawiera bowiem praktycznie wszystkie składniki, potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania!

Uznany w medycynie chińskiej jako odżywczy i energetyczny tonik.  W wielu kulturach wykorzystywany w celu zapewnienia długowieczności, wzmocnienia, witalności i wytrzymałości, wspomagania leczenia chorób przewlekłych, tworzenia krwi, zwiększania masy ciała w okresie rekonwalescencji, przezwyciężania uzależnień od pokarmów i używek,  pomocy w walce z niedorozwojem umysłowym i innych problemów rozwojowych u dzieci oraz przeciwdziałania infekcjom m.in. przeziębieniu czy grypie.

 

Pyłek pszczeli- skąd się bierze?

 

Pyłek pszczeli lub inaczej kwiatowy jest wytworem roślin. Są to męskie komórki roślin niezbędne do zapłodnienia i późniejszego wzrostu owoców. Produkowane w ogromnej ilości. W końcu im jest ich więcej tym większa szansa na zapłodnienie danej rośliny. Pszczoły zbierają pyłek, przemieszczając go w postaci małych kuleczek do ula. Wstępnie przetrawiony, stanowi pokarm dla młodych pszczół lub magazynowany jest w ulu w postaci tzw. pierzgi. Pierzga to świeży pyłek, składowany w komórkach, gdzie jest konserwowany poprzez ubijanie, pokrywanie miodem i wydzieliną gruczołów ślinowych pszczół. Pierzga jest materiałem zapasowym, pomagającym pszczołom przetrwać okres wczesnej wiosny, jesieni i zimy.

Pszczelarze pozyskują pyłek dzięki montowaniu specjalnych pułapek u wlotu do ula. Zbierają jedynie część tej cennej substancji.

Czy wiesz, ze zebranie 6-gramowej dawki pyłku zajmuje pszczole cały miesiąc! Jedna kulka pyłku pszczelego zawiera 2 000 000 ziarenek pyłku, a w 1 łyżeczce tego produktu znajduje się aż  około 2 500 000 000 ziarenek pyłku.

Pyłek kwiatowy nie od zawsze był znany i doceniany za swe nieskazitelnie prozdrowotne właściwości. Nastąpiło to dopiero w latach 80. XX wieku wraz ze zmianą technologii konstrukcji pasiek. Zmiany te doprowadziły do maksymalizacji poboru tej substancji nawet w ilości 12 kg z jednego ula.

 

Pyłek pszczeli – superfoods!

 

Pyłek pszczeli to substancja o wielu super właściwościach. Bogaty w składniki mineralne tj. mangan, żelazo, potas, cynk, wapń, sód, fosfor i krzem oraz witaminy z grupy B, witaminę C i  witaminy  rozpuszczalne w tłuszczach- A,D,E,K.  Stanowi również świetne źródło substancji o charakterze grzybobójczym i bakteriobójczym.

Wartość odżywcza pyłku różni się w zależności od pory roku oraz rośliny z której został pozyskany. Jednak średnio zawiera 13-33 % bardzo dobrze przyswajalnego białka, w którego w skład wchodzą aminokwasy egzogenne, których człowiek nie może sam syntezować, a są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aminokwasy występują w postaci wolnej, dzięki czemu są  gotowe do bezpośredniego wykorzystania przez organizm. W skład pyłku  wchodzi również tłuszcz (0,16-40 %),  węglowodany (12-30 %), woda oraz błonnik.

Pyłek ma właściwości prozdrowotne, za sprawą obecności w jego składzie substancji tj. kwasy fenolowe, katechiny oraz flawonoidy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacniające naczynia włosowate, przeciwmiażdżycowe, moczo- i żółciopędne, przeciwnowotworowe, przeciwbólowe, przeciwutleniające, antyhepatotoksyczne (chroni wątrobę). Chroni przed promieniowaniem jonizującym.  Odtruwa i pobudza układ krwionośny. Działa osłonowo na rozwijający się płód. Polecany w profilaktyce anemii. Wykorzystywany w leczeniu gruczołu krokowego. Poza tym stanowi skuteczne lekarstwo na katar sienny oraz wiele odmian alergii.

Pyłek pszczeli rekomendowany jest także sportowcom w celu wzmocnienia siły i wytrzymałości!

 

Pyłek pszczeli w kuchni?

 

Pyłek można z powodzeniem używać jako posypka do sałatek, śniadaniowego twarogu czy okazjonalnych deserów. Dobrze smakuje również w połączeniu z ulubionym dżemem, sokiem, miodem lub mlekiem.

Można go używać również jako kosmetyk np. w postaci maseczki wzmacniająco- odżywczej na twarz. Wystarczy pyłek pszczeli wymieszać z  jajkiem, umieścić na twarzy i odczekać kilka minut.

Pyłek pszczeli to świetna, a nawet niezbędna alternatywa odżywcza dla osób nie jedzących mięsa.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *