zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Kiedy odchudzanie staje się obsesją

Kiedy odchudzanie staje się obsesją

Tekst ten skierowany jest głównie do kobiet, ponieważ to one są głównie na ciągłej “diecie”. Odchudzanie ma na celu zrzucenie zbędnych, nadprogramowych kilogramów. Powinno być odpowiednio zaplanowane i trwać tylko przez dany okres. Zbyt restrykcyjne prowadzi do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, o czym więcej pisałam tutaj. Odchudzają się nie tylko osoby mające nadwagę, ale osoby szczupłe. Najczęściej są to młode kobiety. Powód? Brak akceptacji siebie i dążenie do idealnej figury- wzorca, który przez większość kobiet jest niestety nieosiągalny. Jaka jest ta idealna sylwetka? Jak powinno wyglądać prawidłowe odchudzanie? Jak rozpoznać, że odchudzanie stało się obsesją?

Kult szczupłej sylwetkiDlaczego współcześnie tak wielką uwagę zwraca się na wygląd. I dlaczego dotyczy to głównie kobiet? Czy sylwetka faktycznie jest tak ważna?

Oczywiście masa ciała jest bardzo ważna, gdyż warunkuje zdrowie.  Zbyt duża masa ciała, szczególnie w  okolicach brzucha zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia oraz cukrzycy, ale zbyt mała również jest niekorzystna. Zbyt niska zawartość tkanki tłuszczowej  przyczynia się do zaburzeń hormonalnych, które u kobiet objawiają się nieregularnością lub całkowitym zanikiem cyklu miesiączki, a co za tym idzie obniżeniem płodności.

Dziś światem rządzą niezaprzeczalnie social media, a w nich zdjęcia pięknych, a przede wszystkim szczupłych kobiet. Chwalą się one swoim “super” życiem i ” idealnym”ciałem. Wszystkie kobiety chcą być takie jak one- szczupłe, z talią osy i kaloryferem na brzuchu. Stąd tak wielka popularność klubów fitness i siłowni, które w tym momencie są jednym z najlepiej zarabiających biznesów. To dobrze, ze chcemy dbać o siebie. Zdrowe odżywianie w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak do pewnego etapu. Trzeba mieć świadomość, że idealna sylwetka nie istnieje. Każdy z nas jest inny. Są kobiety, które nie mają szans na talie osy, ani posiadania kaloryfera na brzuchu. To genetyka. To różny typ sylwetki. Podstawą jest akceptacja siebie. Dlatego w świecie wyidealizowanego ciała trzeba mieć wielki dystans. Ćwiczenia i dieta nie mogą stać się sensem twojego życia.

typ sylwetki

Kiedy odchudzanie staje się obsesjąObsesyjne odchudzanie związane jest z brakiem akceptacji własnego ciała oraz widzenie siebie w “zaburzonym świetle”. Wiele kobiet patrząc w lustro widzi siebie “grubszymi” niż są w rzeczywistości. Obsesja na punkcie odchudzania dotyczy również kobiety z nadwagą. Mimo to, ze schudły nie mogą przerwać diety. Dlaczego?

  • boją się efektu “jo-jo”,
  • osiągnięty cel nie dał im satysfakcji
  • wydaje im się, że dzięki umiejętności kontrolowania spożytych posiłków lepiej kontrolują własne życie.

Jak poznać, że odchudzanie stało się Twoją obsesją?

  • jest długotrwale, przerywane okresami obżarstwa
  • nie ma potwierdzenia, ponieważ jesteś szczupła
  • cały czas myślisz o jedzeniu jak o twoim wrogu
  • kurczowo liczysz kalorie już od kilku lat
  • znasz kaloryczność produktów na pamięć
  • unikasz spotkań towarzyskich z obawy, że będziesz musiała zjeść z nimi pizze lub inne nie zdrowe jedzenie
  • nie akceptujesz siebie mimo tego, że schudłaś

Social media ” pokazują”, że idealne ciało to idealne życie. Jednak, trzeba pamiętać, że to co znajduje się chociażby na instagramie jest tylko cząstką życia tych osób.  Przed odchudzaniem, należy zadać sobie pytanie, czy mniejsza masa ciała sprawi, że będziesz szczęśliwsza? Czy sprawi, że staniesz się atrakcyjniejsza dla innych?

Pamiętaj atrakcyjność masz w sobie. Jeśli sama dla siebie jesteś atrakcyjna i tak o sobie myślisz jesteś również atrakcyjna dla innych. Ponadto nie ma idealnego ciała. Każdy jest inny. Piękno jest pojęciem subiektywnym. Dla każdego czymś innym. Dbaj przede wszystkim o swoje zdrowie, poprzez zbilansowaną dietę. Jednak  pamiętaj, że w zdrowym stylu życia również trzeba mieć dystans.   

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *