zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Co to znaczy jeść ze świadomością?

Co to znaczy jeść ze świadomością?

W zdrowym odżywianiu oprócz regularności i odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia, ważne jest coś jeszcze. Mianowicie sposób spożywania każdego posiłku. Co to znaczy jeść ze świadomością?

 

Co to znaczy jeść ze świadomością?

 

Świadome jedzenie polega na spożywaniu każdego posiłku w spokoju, bez równoczesnego oglądania telewizora, słuchania radia, przeglądania gazety czy smartfona. Nie zaleca się także rozmowy w czasie jedzenia. Ponadto jeść należy powoli, dokładnie przeżuwając. Każdy kęs, który trafia do ust powinien być przeżuty około 30 razy.

Na pozór wydaje się to bardzo proste do zrobienia, ale pozory często mylą. We współczesnym szybkim tempie życia ciężko jest znaleźć czas na dłuższe przerwy, w których byłaby możliwość spokojnego i powolnego zjedzenia. Mam rację? ;(

Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz jedząc, myślałeś o tym? Jeśli nie pamiętasz takiej chwili, to podczas następnego posiłku, zwróć uwagę, ile razy przeżułeś dany kęs. Możesz zapytać “po co to wszystko, to głupota, liczyć ile razy ugryzło się dany produkt, strata czasu?!”,jednak w takim razie jesteś w wielkim błędzie, gdyż nie zdajesz sobie sprawy, jak olbrzymie znaczenie dla Twojego zdrowia, wagi oraz wielkości spożytej przez Ciebie porcji może mieć niedokładne, szybkie i bezmyślne przeżuwanie kęsów pokarmu.

 

Dlaczego warto jeść ze świadomością?


Po pierwsze usprawnia to trawienie oraz poprawia metabolizm. Im dokładniej rozdrobnione jedzenie w jamie ustnej, tym lepiej dla żołądka, ponieważ pokarm zalega w nim krócej. Dobrze rozdrobniony pokarm zmniejsza ryzyko niepożądanych zjawisk jak wzdęcia czy nagłe skoki glukozy we krwi. 
Po drugie, im dokładniej przeżute kęsy jedzenia w jamie ustnej, tym lepsze przyswajanie składników odżywczych przez organizm. 
Po trzecie, świadome jedzenie sprzyja w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Powolne, staranne przeżuwanie powoduje, że jesz dłużej, dzięki czemu w odpowiednim momencie odczuwasz sytość, co zapobiega ryzyku wystąpienia nadwagi i otyłości. 
Po czwarte, dzięki powolnemu i racjonalnemu spożywaniu posiłku, masz możliwość poznania i delektowania się jego nieskazitelnymi walorami smakowo-zapachowymi, których wielu z nas, podczas szybkiego tempa jedzenia, w ogóle nie odczuwa. Podczas “spokojnego” posiłku, widzisz co masz na talerzu, jesteś świadomy tego co jesz, co ma bardzo duże znaczenie dla Twojego zdrowia.


Bibliografia:

www.http://health.usnews.com/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *