zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Uważne jedzenie

Uważne jedzenie

Spożywanie pokarmów utrzymuje organizm przy życiu. Wewnątrz organizmu produkty spożywcze są trawione i zamieniane na energię. Prawidłowo powinieneś przyjmować tyle energii ile zużywasz każdego dnia. W skrócie bilans energetyczny powinien być zerowy. Tylko wtedy utrzymasz stałą, należną masę ciała, która pozwali Ci cieszyć się zdrowiem. Współcześnie jednak proces ten jest bardzo często zaburzony, co prowadzi do nadwagi i otyłości. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest jedzenie w pośpiechu! Z pomocą przychodzi technika uważnego jedzenia.

Uważne jedzenie- co to takiego?

Słyszałeś o mindfulness? Mindfulness to inaczej uważność. Szczególny rodzaj uwagi skierowanej na bieżącą chwilę, czynność, którą wykonujesz, w tym spożywasz posiłek.

Technika mindfulness nie dopuszcza spożywania posiłków w trakcie wykonywania innej czynności. Według Mindfulness gdy jesteś głodny powinieneś skupić się tylko i wyłącznie na posiłku. Kiedy ostatnio jadłeś posiłek bez gazety, telefonu, radia czy telewizora? Ha? 

Ok, pewnie powiesz, że nie masz na to czasu. W końcu żyjemy w czasach wielkiego pośpiechu i gonitwy za… w sumie nieznanym. Wielu z nas je w biegu, podczas jazdy samochodem, pracy przed komputerem czy oglądaniem tv. Czym to się kończy? Częstymi wizytami u gastrologa czy dietetyka z problemami nadwagi, otyłości oraz problemami żołądkowo-jelitowymi. 

Pewnie słyszałeś, że w mózgu znajduje się podwzgórze, gdzie zlokalizowany jest tzw. ośrodek sytości. Po spożyciu posiłku z przewodu pokarmowego biegnie informacja właśnie do podwzgórza, że jesteś syty i czas zakończyć konsumpcje. Jednak proces ten trwa aż 20 minut. Jedząc zatem szybko, zajmując się innymi rzeczami bardzo często jesz więcej niż potrzebujesz. Konsekwencja? Nadprogramowe kilogramy…

Z drugiej strony do prawidłowego trawienia pokarmów niezbędna jest aktywna “głowa”. Gdy przed i w czasie spożywania posiłku zajmujesz się zupełnie czymś innym trawienie pokarmów jest nieefektywne, skutkiem czego są wzdęcia, gazy, niestrawności itp. Czy wiesz, że faza głowowa odpowiada za ok. 40% całkowitej ilości wydzielanego kwasu solnego w żołądku? 

Żeby utwierdzić Cię w tym przekonaniu wykonaj następujące ćwiczenie: Zamknij oczy i pomyśl o cytrynie, jak wygląda, jaki ma smak. Otwórz oczy. Czy zaobserwowałeś, że w twojej jamie ustnej wydzieliła się ślina? Mózg już zaczął działać i przygotowywać się na strawienie tej cytryny 😀

Czujesz niedosyt po spożyciu posiłku? Nic dziwnego. Jedzenie w pośpiechu, czy podczas włączonego smartfona/telewizora/laptopa sprawia, że zmysły tj. węch, wzrok, dotyk są niezaspokojone, a one też chcą jeść”! Tylko 100% skupienie się na posiłku sprawia, że całe ciało “napawa” się jego walorami.

Co daje Ci uważne jedzenie?

  • Słuchasz własnego ciała i obserwujesz co mu służy,a co nie koniecznie;
  • Wiesz kiedy jesteś pełny, dzięki czemu spożywasz mniej kalorii;
  • Twój przewód pokarmowy działa sprawnie, gdy jesz z uważnością, właściwie przegryzając;
  • Skupiając uwagę na tym co jesz, nie wrzucasz do organizmu zbędnych śmieci!
  • Cieszysz się swoim posiłkiem,
  • Posiłek zaczyna pełnić swoją podstawową funkcję, jaką jest podtrzymanie ciała przy życiu.

Uważność, uważność i jeszcze raz uważność!

Podsumowując, w gabinecie zawsze powtarzam, że podstawą żywienia jest właśnie uważność! Niby taki banał, a zarazem tak ważny. Zacznij od podstaw! Zacznij jeść uważnie, a zobaczysz, że jakość twojego życia się polepszy 🙂

Czy przekonałam Cię do uważnego jedzenia?

Bibliografia:

Chocen bays Jan, Uważność w jedzeniu, Warszawa 2015



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *