Czy wielkość porcji na talerzu wpływa na uczucie sytości?

Czy wielkość porcji na talerzu wpływa na uczucie sytości?

Profesor Brian Wensik, pracujący na Amerykańskim Uniwersytecie Cornella, przeprowadził ciekawe badanie dotyczące wpływu wielkości nakładanej porcji żywności na uczucie sytości.

 
W eksperymencie brało udział 60 studentów. Wszystkich uczestników rozsadzono po 4 osoby na stolik i poczęstowano półlitrowymi talerzami zupy pomidorowej. Dwie osoby jadły z normalnego talerza, natomiast pozostałe 2 osoby z „samo napełniających się” talerzy ( talerze połączone były ukrytą rurką z garnkiem zupy, w taki sposób, że talerz nigdy nie opróżniał się do końca).
 
Wyniki?
 
Osoby jedzące z normalnych talerzy zjadły ok. 300 ml zupy, natomiast osoby jedzące z talerzy samo napełniających się ok. 500 ml, a nawet w niektórych przypadkach aż 1 l zupy !
 
Dlaczego tak się działo?
 
Osoby jedzące z talerzy „bez dna” nie zdawały sobie sprawy ze zjedzonej przez nich porcji oraz nie twierdzili, że są już dostatecznie syci ( najedzeni).
 
Wniosek?
 
Większość ludzi je aż do opróżnienia talerza. Ludzie bardzo często oceniają swoje możliwości co do spożycia żywności wzrokowo, co jest błędem. W dodatku większość osób spożywa posiłki w pośpiechu, co zaburza odczucie sytości. W konsekwencji jedzą więcej niż potrzebują. Dlatego warto zmienić nawyki i zacząć używać małych talerzy, a wraz z nimi mniejszych porcji.

Related Posts

Jednodniowy jadłospis 1800 kcal

Jednodniowy jadłospis 1800 kcal

Pobudka : 7:00   Po przebudzeniu szklanka letniej wody z cytryną i łyżeczką miodu.   Śniadanie: 7:30   Jogurt naturalny 2% tł. 180 g Płatki owsiane 50 g (5 łyżek) Banan 1 średnia sztuka Jabłko 1 średnia sztuka Otręby pszenne 2 łyżeczki   Kawa czarna […]

Dlaczego woda jest taka ważna?

Dlaczego woda jest taka ważna?

Siedząc z dużą szklanką wody pomyślałam, że w końcu trzeba napisać o niej kilka słów. Wiele osób wciąż pije za mało wody. Ponadto bardzo często mylimy uczucie pragnienia z głodem. Dlaczego należy pić duże ilości wody? Jakie funkcje pełni w organizmie? Jaką wodę pić? Dlaczego […]


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *