zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Czy wielkość porcji na talerzu wpływa na uczucie sytości?

Czy wielkość porcji na talerzu wpływa na uczucie sytości?

Profesor Brian Wensik, pracujący na Amerykańskim Uniwersytecie Cornella, przeprowadził ciekawe badanie dotyczące wpływu wielkości nakładanej porcji żywności na uczucie sytości.

 
W eksperymencie brało udział 60 studentów. Wszystkich uczestników rozsadzono po 4 osoby na stolik i poczęstowano półlitrowymi talerzami zupy pomidorowej. Dwie osoby jadły z normalnego talerza, natomiast pozostałe 2 osoby z “samo napełniających się” talerzy ( talerze połączone były ukrytą rurką z garnkiem zupy, w taki sposób, że talerz nigdy nie opróżniał się do końca).
 
Wyniki?
 
Osoby jedzące z normalnych talerzy zjadły ok. 300 ml zupy, natomiast osoby jedzące z talerzy samo napełniających się ok. 500 ml, a nawet w niektórych przypadkach aż 1 l zupy !
 
Dlaczego tak się działo?
 
Osoby jedzące z talerzy “bez dna” nie zdawały sobie sprawy ze zjedzonej przez nich porcji oraz nie twierdzili, że są już dostatecznie syci ( najedzeni).
 
Wniosek?
 
Większość ludzi je aż do opróżnienia talerza. Ludzie bardzo często oceniają swoje możliwości co do spożycia żywności wzrokowo, co jest błędem. W dodatku większość osób spożywa posiłki w pośpiechu, co zaburza odczucie sytości. W konsekwencji jedzą więcej niż potrzebują. Dlatego warto zmienić nawyki i zacząć używać małych talerzy, a wraz z nimi mniejszych porcji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *