zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Podstawą jest zdrowe podejście do jedzenia!

Podstawą jest zdrowe podejście do jedzenia!

Czy ty też masz wrażenie, że czas pędzi jakoś coraz szybciej? Szkoła, praca, dzieci, obowiązki domowe, gdzie tu czas dla siebie… Bardzo często spotykam się z tym, że brak czasu odbija się na jedzeniu. Jedne osoby prawie w ogóle nie jedzą, albo jedzą w biegu. Znowu inni jedzą non stop. Coraz częściej zdarza się także, że jedzenie nie pełni swojej podstawowej funkcji, ale wiele innych.

Współczesne jedzenie

Ciągły stres, używki, szybkie tempo życia, złe wybory żywieniowe= otyłość, stany zapalenie żołądka i jelit, wrzody, nadżerki itp. Znasz to?

Jedzenie jest, a przynajmniej powinno być podstawowym elementem twojego życia. W końcu musisz jeść, by mieć energię. Jednak współcześnie jedzenie jest wszędzie i bardzo często pełni także inne funkcje jak zmniejszenie stresu czy poprawa humoru. Zapominanie o posiłku, szybkie jedzenie, nieprawidłowe przegryzanie, jedzenie śmieciowego jedzenia negatywnie wpływa na zdrowie. Wzrost chorób dietozależych wciąż wzrasta i to w zastraszająco szybkim tempie! Rzadko kiedy w moim gabinecie pojawia się osoba całkowicie zdrowa…

Czy znasz tą historię?

Masz wrażenie, ze w ogóle nic nie jesz, a wciąż tyjesz? A może jesz, ale tego nie zauważasz? A może stołujesz się w restauracjach szybkiej obsługi, a w sklepie wybierasz wysokokaloryczne przekąski… Nie raz analizuje bardzo ubogi w tekst dzienniczek żywieniowy, którego kaloryczność jest wysoka ! Przemysł spożywczy i restauracje rządzą się swoimi prawami. Oferują pyszne posiłki i/lub produkty bogate w tłuszcz i cukier. W końcu każdy uwielbia słodkie. Znowu tłuszcz jest nośnikiem smaku.

W pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że coś jest nie tak, mówisz STOP i postanawiasz zmienić swój styl życia! DOBRA DECYZJA 🙂 Ale… nagle przewracasz swoje życie do górny nogami… Postanawiasz codziennie ćwiczyć, jeść 5 razy dziennie świetnie zbilansowane posiłki, całkowicie odrzucić słodycze i co? Po 2-3 dniach dochodzisz do wniosku, że to nie dla Ciebie… STOP! Zdrowe odżywianie jest dla każdego, ale trzeba odpowiednio zacząć.

Podstawą jest zdrowe podejście do jedzenia!

Pewnie się zdziwisz jak powiem, że podstawą jest nie jedzenie 5 posiłków dziennie, eliminacja słodyczy czy białych bułek, ale odpowiednia relacja z jedzeniem!

Jak napisałam wcześniej jedzenie jest najważniejszą kwestią życia, w końcu organizm potrzebuje substancji odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Żołądek to nie śmietnik, potrzebuje wartościowych produktów. Ponadto jedzenie ma być dawcą energii, a nie polepszaczem humoru albo sposobem na zmniejszenie stresu.

Nie wdrażaj wielu zasad zdrowego stylu życia, zacznij od właściwego podejścia do jedzenia. Jedz świadomie, jedz tyle ile potrzebujesz, jedz wartościowo!

Słodycze, alkohol, inne używki będą zawsze… Nie chodzi o to abyś katował się i nigdy po nie nie sięgał. Ważne abyś nauczył się kontrolować ich spożycie i miał świadomość, że one nie dadzą ci zdrowia i nie mogą stanowić większości tego, co trafia do twojego żołądka.

Gdy paraliżuje Cię stres? Spotkało Cię przykre rozczarowanie? Porozmawiaj o tym z kimś bliskim, wypuść swoje emocje na zewnątrz (krzyk, płacz, śmiech), a nie zajadaj ich. Gwarantuje Ci, że kolejna tabliczka czekolady nie zmniejszy twojego rozczarowania, stresu, ani smutku!

PAMIĘTAJ! Jesz po to aby żyć, a nie żyjesz po to żeby jeść 🙂Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *