Wyzwanie 2 Słodyczom mówimy stanowcze NIE

Wyzwanie 2 Słodyczom mówimy stanowcze NIE
Pewnie nie spodoba Wam się to wyzwanie, bo człowiek jest istotą, tolerującą smak słodki najlepiej. Bo kto z nas nie lubi słodkiego? Ciężko się bez tego obejść, przechodząc koło półki ze smakołykami lub cukierni, gdzie za ladą leżą babeczki z kremem waniliowym pokryte owocami (mniam mniam), ale udowodnię Wam, że brak słodyczy to nie taka tragedia !
Słodycze to źródło cukrów prostych, głównie sacharozy o wysokim Indeksie Glikemicznym ( czytaj więcej tutaj ), po których spożyciu następuje szybki wzrost stężenia glukozy we krwi, która nie zużyta, odkłada się w naszej tkance tłuszczowej 🙁 Ponadto słodycze nie sycą, powodują szybki napływ energii, który jak szybko się pojawia, tak samo gwałtownie znika, więc jemy więcej i więcej…
 
Sacharoza ( cukier) nie powinna dostarczać więcej niż 10 % energii dziennie, gdyż oprócz energii nie zawiera ona żadnej wartości odżywczej. Zwiększa natomiast syntezę tzw. “złego” cholesterolu oraz “psuje” nasz piękny uśmiech, poprzez wywoływanie próchnicy zębów!
 
Ponadto słodycze to kolebka konserwantów i sztucznych dodatków do żywności.
 
Podsumowując, słodycze to dużo kalorii, dużo cukru, mało składników odżywczych….. więc po co je  jeść?
 
Wyobraźcie sobie, że:
 


1 ciasteczko z polewą czekoladową ( ok. 10 g) dostarcza:
49 kcal
0,8 g białka
2,2 g tłuszczu
6,5 g węglowodanów, czyli w tym wypadku SACHAROZY (cukru białego)
 
Aby spalić to 1 ciasteczko musimy, przy wadze 60 kg:
– jeździć na rowerze ok. 13 minut
– biegać ze średnią prędkością 11 km/h ok. 3 minuty
 


1 baton kinder bueno (ok 22g) dostarcza:
126 kcal
2 g białka
8,2 g tłuszczu
10,9 g węglowodanów
0,4 g błonnika
 
Aby spalić ten słodki “grzeszek” musimy, przy wadze 60 kg:
– biegać z prędkością ok. 18 km/h ok. 7 minut
– zamiatać podłogę ok. 40 minut
 

 

5 landrynek owocowych ( ok. 5 g) dostarcza:

 

20 kcal
0 g białka
0 g tłuszczu
4,8 g węglowodanów
0 g błonnika
 
Aby je spalić musimy, przy masie 60 kg:
– myć okna przez około 5,5 minuty
– prasować przez około 5 minut
 
I tak można by wymieniać w nieskończoność, gdyż różnorodność słodkości na rynku jest nie wyobrażalnie duża i wciąż rośnie! Nasz organizm, za każdym razem, z przyjemnością przyjmuje  te wszystkie słodkości, przede wszystkim mowa tu o naszych kubkach smakowych, ale po chwili nadal domaga się kolejnej dawki pożywienia, ze względu na brak niezbędnych składników odżywczych jak choćby białko, NNKT, składniki mineralne i witaminy. 
 
Odzwyczajenie się od słodyczy wcale nie musi być trudne! Ważne jest aby przetrzymać pierwszy tydzień, potem będzie już tylko lepiej. Będzie łatwiej  gdy nasza dieta będzie składać się z 5-6 małych, nieobfitych posiłków, złożonych z węglowodanów złożonych, znajdujących się w produktach z pełnego ziarna, owoców, warzyw oraz produktów białkowych. 
 
Spożywając wyroby zbożowe z pełnego ziarna nie  będziemy czuć nagłego spadku cukru i raptownego nagłego głodu, gdyż glukoza będzie stopniowo i powoli uwalniana do krwi. Pomogą również w tym częste posiłki. Ponadto słodkie dalej będzie obecne ale  w postaci świeżych bądź suszonych owoców np. w formie owsianki z bananem, jogurtu z pomarańczą i kiwi itp. 
 
Ważna jest wspominana na okrągło aktywność fizyczna, która wyzwoli endorfiny “hormony szczęścia”. Nie potrzebna jest nam do tego tabliczka czekolady ;d
 
Nie wmawiajmy sobie również, iż domowe wypieki to zdrowe słodkości, gdyż zawierają one równie dużo cukru !
 
Gdy poczujemy słabość, nie mówmy sobie ” nie mogę tego zjeść bo chce mieć zgrabną figurę, chce schudnąć”, tylko że “chce być po prostu ZDROWY!”
 

Related Posts

Dlaczego kolejna dieta nie działa?

Dlaczego kolejna dieta nie działa?

Osoby mające doświadczenie w stosowaniu przeróżnych, dziwnych, najczęściej rygorystycznych diet tzw. diet cud pewnie nie raz zastanawiały się “ Dlaczego kolejna dieta nie działa?“. Szczególnie w okresie przedłużającego się oczekiwania na wymarzone efekty, które wciąż nie nadchodziły lub nadeszły, lecz zaraz pojawił się niechciany efekt […]

Dieta wysokobiałkowa

Dieta wysokobiałkowa

Dziś o diecie, ze zwiększoną podażą białek. W ostatnim czasie nagminnie stosowana przez wiele osób, najczęściej w celu szybkiego zmniejszenia masy ciała, chociażby słynna dieta Dunkana. Jednakże trzeba zdawać sobie sprawę, iż  nadmiar białka w diecie przez dłuższy okres czasu może prowadzić do poważnych konsekwencji […]