zdrowe odżywianie jest łatwiejsze niż myślisz

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Przed pierwszą wizytą określ cel wizyty (jednorazowa konsultacja, dieta redukcyjna, dieta w konkretnym schorzeniu) oraz koniecznie przygotuj:

  • Dzienniczek żywieniowy, który zawiera spis spożytych produktów i wypitych płynów ( razem z wodą) minimum z 3 ostatnich dni ( w tym jeden weekendowy). Spis powinien obejmować: godzinę spożytego posiłku, rodzaj produktu oraz ilość/wielkość porcji. ( W kolejnym pliku daje plik- dzienniczek żywieniowy. Pacjent może go sobie ściągnąć, wydrukować, wypełnić i przyjść z uzupełnionym na wizytę)

Przykład:

Godzina Posiłek Gramatura
8:00 Kanapka z szynką i pomidorem     kawa rozpuszczalna 1 kromka chleba pszennego, łyżeczka masła, 2 plasterki polędwicy, 2 plastry pomidora Szklanka kawy z ¼ szklanki mleka 1,5 % tłuszczu i 2 łyżeczkami cukru
11:00 Owsianka z bananem i rodzynkami 3 łyżki płatków owsianych błyskawicznych, 1 banan, szklanka mleka, 2 łyżki rodzynek
14:00 Zupa pomidorowa z ryżem   Sok pomarańczowy 2 chochle zupy pomidorowej z 2 łyżkami ryżu szklanka
19:00 Kanapka z serem żółtym   Herbata czarna z miodem 2 kromki chleba, 2 plastry sera żółtego, pomidor Szklanka herbaty z łyżeczką miodu
Przekąski między posiłkami 2 ciastka maślane marki…, domowy sernik mały kawałek, cukierek miętowy

Im dokładniej wypełnisz dzienniczek żywieniowy tym dokładniej przeanalizuje twoją dietę, zauważę zdrowe i złe nawyki żywieniowe oraz wprowadzę niezbędne korekty.

UWAGA! Jeżeli chorujesz na cukrzycę, przy każdym posiłku dołącz zapis stężenia cukru we krwi na czczo, przed i 1 lub 2 godziny po posiłku ( w zależności od zaleceń lekarza)

  • Ostatnie badania laboratoryjne (jeżeli posiadasz) min. morfologia, profil lipidowy (Cholesterol całkowity, HDL, LDL, Trójglicerydy) i glukoza na czczo. Przydatne będą również TSH, witamina D, próby wątrobowe (ALAT, AspAT, GGTP,), kwas moczowy. Badania obrazują wpływ twojej dotychczasowej diety na organizm i pomagają w ułożeniu maksymalnie spersonalizowanej diety.
  • Spis przyjmowanych leków i suplementów diety.
  • W związku z tym, że na pierwszej wizycie dokonuje się pomiaru analizy i masy ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) w dniu pomiaru:

– nie zakładaj długich rajstop, ponieważ pomiar wykonywany jest na gołych stopach,

–  2 godziny przed wizytą zjedz lekki posiłek,

– do pomiaru przystąp  z pustym pęcherzem,

Jak wygląda pierwsza wizyta?

konsultacje dietetyczne kolbuszowa

Pierwsza wizyta trwa około 1 godziny i składa się z następujących etapów:

  1. Wywiad żywieniowy– dotyczy twojego dotychczasowego stylu życia, stanu zdrowia, odżywiania, aktywności fizycznej.
  2. Analiza dzienniczka żywieniowego i badań
  3. Ocena stanu odżywienia, poprzez analizę i pomiar masy ciała wykonany na analizatorze InBody (wizyta stacjonarna).
  4. Wstępne wskazówki. Po przeanalizowaniu twoich nawyków żywieniowych otrzymujesz wstępne zmiany do zrealizowania i wskazówki jak możesz je wdrożyć. UWAGA! Na pierwszej wizycie nie otrzymasz jadłospisu! Jadłospis ustalany jest indywidualnie, co zajmuje do 7 dni roboczych. Jadłospis otrzymasz drogą mailową lub po odbiorze w określonym terminie w wersji papierowej.
  5. Omówienie dalszej współpracy. Po zapoznaniu się z twoim problemem, celem żywieniowym i stylem życia uzgadniamy wstępną współpracę- może być to gotowy jadłospis na 7-/14- lub 28 dni, propozycja posiłków czy cykl spotkań na których będziesz uczyć Cię zdrowego odżywiania.

Moje kwalifikacje
Przykładowe jadłospisy