Jaja kurze

Jaja kurze

 

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, więc warto porozmawiać o jajach kurzych, będących ich symbolem. Wiecie czym różni się jajo od jajka? Jajo jest surowe a jajko to jajo po ugotowaniu!

 

Jaja kurze są bardzo często stosowane w gastronomi. Znajdują zastosowanie do przyrządzania m.in. przekąsek (jajka na twardo, jajka faszerowane), potraw śniadaniowo- kolacyjnych (jajecznica, jajko na twardo, na miękko), obiadowych (omlety, naleśniki) oraz deserów ( ciasta). Tak powszechne wykorzystanie jaj wynika z faktu, iż charakteryzują się one bardzo dużą wartością odżywczą, pożądanymi walorami smakowymi oraz strukturotwórczymi właściwościami.

Wartość odżywcza jaj kurzych

 
Białko jaja jest najwartościowszym białkiem, czego przyczyną jest zawartość w nim dużej ilości aminokwasów egzogennych jak metionina, lizyna, treonina.
 
Składniki mineralne to głównie fosfor, potas, chlor, sód, siarka, magnez, wapń i żelazo. W mniejszych ilościach występują pierwiastki tj. miedz, jod, brom, cynk, fluor, chrom, krzem, selen, mangan. Skład mineralny jaj kurzych zależy od warunków chowu i pokarmu, którym żywią się kury. Większość składników mineralnych znajduje się w żółtku jaja.
 
Prawie wszystkie witaminy w jajku znajdują się w jego żółtku, a są to witamina A, D, beta-karoten, tiamina, ryboflawina oraz cholina. Ważny jest fakt, iż wszystkie składniki odżywcze w jajku są bardzo dobrze przyswajalne przez organizm ludzki.
 
Jedyną niekorzystną cechą jaja jest duża ilość cholesterolu znajdująca się w żółtku. To właśnie jaja stanowią  ok. 40 % pokrycia zapotrzebowania na cholesterol w diecie Polaka. Dlatego też zaleca się ograniczenie spożycia jaj.
Właściwości strukturotwórcze jaj
Strukturotwórcza rola jaj w potrawach polega na zestalaniu, spulchnianiu , zagęszczaniu i emulgowaniu posiłków. Właściwości te wpływają pozytywnie na konsystencje i smak potraw, a wynikają one ze zdolności białka do tworzenia trwałej piany, emulgacji tłuszczów przez żółtko oraz żelifikacji jaja dzięki denaturacji białek pod wpływem wysokiej temperatury oraz działania sił mechanicznych. 

Jajo znosi kura 😉

Oto filmik, który każdy z Nas powinien obejrzeć: Produkcja jaj w chowie klatkowym !
Powyższy film, przynajmniej dla mnie, jest przerażający, ale niestety takie są dzisiejsze realia. Dla niektórych pewnie nie ma to znaczenia jak traktowane są kury, ale od warunków ich bytowania oraz pokarmu którym się żywią zależy wartość odżywcza jaj.
 
W chowie klatkowym, jak pokazuje film, na jedną kurę w klatce, przypada miejsce wielkości kartki A4. Ptaki nie mają możliwości poruszania się oraz realizowania ich naturalnych zachowań jak machanie skrzydłami, kąpiel piaskowa czy rozciąganie. Przebywanie w takich warunkach, powoduje strach, frustracje i ból u ptaków. W 2012 roku UE zmodyfikowała system klatkowy poprzez powiększenie powierzchni klatek o 50 cm2 dla każdego ptaka. Ale to wciąż mało… Chów klatkowy jest najlepszym rozwiązaniem dla producentów jaj, gdyż w tym przypadku koszty ich wyprodukowania są najtańsze w porównaniu do chowu ściółkowego czy na wolnym wybiegu. 
 
W chowie ściółkowym, kury mają dostęp do skrzynek z gniazdami, pożywienia i wody na każdym poziomie. Na jednego osobnika przypada ok. 15 cm grzędy. Ponadto mają dostęp do kąpieli piaskowej, swobodnego poruszania się, grzędowania co wpływa m.in  na wzmocnienie ich kości.
 
W hodowli na wolnym wybiegu i ekologicznej, kury mają ciągły dostęp do wybiegu na wolnym powietrzu. Na jednego ptaka w budynkach przypada 4 m2. Kury nie są ograniczone, mogą się swobodnie poruszać i dożywiać się naturalnym pokarmem, który znajdą podczas przebywania na świeżym powietrzu.

Organizacje broniące praw zwierząt wciąż walczą, aby nie hodować kur w systemach klatkowych, jednakże my konsumenci mamy na to największy wpływ, przez wybory jakich dokonujemy podczas zakupów. Zastanówmy się, czy nie warto wydać trochę więcej i wiedzieć, że spożywamy bardziej wartościowe pod względem odżywczym jajko oraz mamy czyste sumienie, że pochodzi od zdrowej, wolnej nie cierpiącej kury.

Na co zwracać uwagę przy zakupie jaj kurzych?


Każde jajo w sklepie jest odpowiednio oznakowane. 

UWAGA! Oznaczenia chowu:

„0” – jaja od kur z hodowli ekologicznej
„1”- jaja od kur z chowu na wolnym wybiegu
„2”- jaja od kur z chowu ściółkowego
„3”- jaja od kur z chowu klatkowego

 

Zwracajmy uwagę na to, jakie jaja wybieramy. Pomyślmy o tym, że kury są żywymi organizmami, które czują i cierpią z zadawanego im bólu.

Aby spontanicznie zakończyć ten post, proponuje przepis na świetne jajka faszerowane ze szpinakiem.Składniki:
  •  jaja kurze- 12 sztuk
  • świeży szpinak- 200 g
  • starty żółty ser 3 łyżki
  • papryka słodka 1 łyżeczka
  • gałka muszkatołowa- pół łyżeczki
  • masło- 20 g
  • kiełki- 1 łyżka
  • sól, pieprz


Wykonanie: Jaja należy ugotować na twardo, przekroić wzdłuż i wydrążyć żółtko. Szpinak oczyścić i usmażyć na maśle. Następnie szpinak odsączyć z wody i odstawić do wystygnięcia. Żółtka ze szpinakiem posiekać, dodać starty ser, przyprawy i wszystko wymieszać. Farsz nakładać na wydrążone jajka, na wierzch posypać kiełkami. 


Pysznego jajka!

Related Posts

Szybki omlet z serem feta i suszonymi pomidorami

Szybki omlet z serem feta i suszonymi pomidorami

Nigdy nie omijam śniadania! To dla mnie najważniejszy posiłek dnia. Oczywiście każdy ma inaczej ;d Dla mnie śniadanie musi być pożywne i smaczne. Po prostu musi dać mi niezłego „kopa” na początek dnia 🙂 Choć czasem lubię zjeść śniadanie na słodko, to jednak posiłek obfitujący […]

Ale jaja!

Ale jaja!

  Jajka kurze powinien spożywać każdy. Są bowiem bardzo wartościowe dla organizmu człowieka. Zawierają praktycznie wszystkie rodzaje składników mineralnych oraz witamin, z wyjątkiem witaminy C. Poniekąd to zrozumiałe. W końcu z zapłodnionego jaja rodzi się nowy organizm, który do budowy własnego ciała potrzebuje odpowiednią zawartość składników […]


1 thought on “Jaja kurze”

  • Sama mam to szczęście, że moja babcia hoduje kury więc rzadko sięgamy po jajka ze sklepu. Nigdy nie sądziłam też jest jakaś różnica między jajkiem a jajem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *